16 Ocak 2019 17:35

HDP milletvekilleri kimler oldu? Hangi ilde kaç vekil kazandılar?

HDP milletvekilleri kimler oldu? Hangi ilde kaç vekil kazandılar?

HDP oy oranı kaç, HDP barajı geçiyor mu? Kürt seçmenin yoğunlukta olduğu Diyarbakır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak'ın da içinde olduğu Doğu ve Güneydoğu'dan HDP oy oranları geldi. HDP seçim barajını geçti.

2018 Genel Seçim Sonuçlarına göre HDP barajı aştı ve Meclis'e girdi. HDP, yüzde 11.49 oy oranıyla 67 milletvekili koltuğu kazandı. HDP'nin yeni milletvekilleri arasında gazeteci Ahmet Şık ve tiyatrocu Barış Atay da var. Saat 00:30 itibariyle HDP yüzde 11.49 oy oranıyla Meclis'te 67 sandalye kazandı. HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın oy oranı ise yüzde 8.3'te kaldı. 

HDP milletvekilleri kimler oldu? Hangi ilde kaç vekil kazandılar? Şırnak yüzde 65, Diyarbakır yüzde 63, Ağrı yüzde 57, Van yüzde 54, Hakkari yüzde 51, Siirt yüzde 48, Batman yüzde 53, Mardin yüzde 53, Tunceli yüzde 47, Iğdır yüzde 41.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN EN ÇOK OY ALDIĞI İLLER

Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre en fazla oy aldığı iller ve oy oranları şöyle: Iğdır yüzde 43, Ağrı 56, Van 54, Hakkari 63, Şırnak 67, Siirt 47, Batman 52, Diyarbakır 61, Mardin 52.

TUNCELİ DETAYI

HDP'nin en çok oy aldığı iller listesine giren Tunceli, Cumhurbaşkanlığı seçiminde farklı tercih yaparak dikkat çekti. Tunceli genel seçimlerde HDP'ye oy verirken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce'den yana tercih yaptı. Muharrem İnce Tunceli oy oranı saat 20.00 itibariyle yüzde 54'le açık ara birinci durumda. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (10)
 • Asker polis catışıyor doğudaki cogunluk olan esrar keş ticareti yapanlar oy alıyor şaka gibi

  (0) (0)

 • KÜRT KÜRTLÜĞÜNÜ YAPTI..AKP TÜM GÜNÜCÜNÜ DOĞUDAKİ KÜRTLERİN OYUNU ALMAK İÇİN YATIRIMA BOĞDU AMA SONUÇ TERS TEPTİ...BATIYI B.K GÖTÜRÜYOR DOĞUYA YAPILAN HİZMETİN YÜZDE BİRİ BATIYA YAPILMADI...BU YÜZDEK AKP BENİM İÇİN BİTMİŞTİR.

  (2) (2)

 • chp ve fetoculer hdp ye oy verdi.hdp nin barajı nasıl geçtiğini,incenin akşenerin bile desteklediğini gördük.inceden beklenirdi de akşenerin demirtaşı desteklemesi kabul edilemez.

  (17) (6)

 • Kurdistan icin oyum ak partiye

  (24) (8)

 • bu sonuçla bütün türkiye tehdit altındadır, o kadar yatırıma rağmen, göz yumulan haddi hesabı olmayan kaçak elektriğe suya rağmen, ne olduğu belli olan bu partiye inadına olarak, bilerek bu kadar oy verilerek barajı geçirtilmesi, türkiyeye, türke büyük tehdittir. biz kardeş olmak istemiyoruz demektir, bizlerde onlar gibi düşünüyoruz demektir, onların Türkiyeye yaptığı tahribatı kabul ediyoruz demektir, hükümet artık , bu kardeşlik edebiyatını bırakıp, gerçekçi olarak, geleceğe dönük, emniyetimizi sağlamaya dönük projeler düşünmelidir

  (7) (15)

Tüm Yorumlar