16 Ocak 2019 21:30

HDP Milletvekili, hapis cezasına çarptırıldı

HDP Milletvekili, hapis cezasına çarptırıldı

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, mahkemece 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul'a, terör  örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 6 ay  hapis cezası verildi. 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mahmut Toğrul  katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Toğrul'un avukatları, sanığın konuşmalarında suç unsuru oluşmadığını  ve beyanlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu öne sürdü.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanığın Şubat  2016'da Gaziantep'te terör örgütü PKK/KCK'nın sözde marşını söylediğini, 250  kişilik kalabalığa yaptığı konuşma ve aynı yıl mart ayında Kahramanmaraş'ın  Pazarcık ilçesindeki nevruz etkinliğinde sarf ettiği sözlerin terör örgütü  propagandası yapmak suçunu oluşturduğunu belirterek, cezalandırılmasını talep  etti.

Mahkeme heyeti, sanığın Kahramanmaraş'taki etkinlikteki sözlerinin "terör örgütü propagandası yapmak" suçunu oluşturmadığını ancak Gaziantep'teki eyleminde atılı suçu işlediğinin sabit olduğunu ifade ederek, sanık için 2 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • kürtlerin adını ,karda yürürken kart kurt diya ses çıkardıkalrı için;kürt denilmiş türklerdir diyerek yalanları atar,kürtleri yıllarca ezersiniz.sonr a da utanmadan kürt sorunu yok dersiniz.yönetimde siz değil de kürtler olsaydı ve sizin onlara yaptığınızı onalr size yapseydı ve türk sorunu yok türk terörü sorunu var deselerdi tavrınız ve söyleminiz ne olurdu?

  (0) (0)

 • Sucu Kurt olmak degil ircilikdir sanki dogu ve güney doguda yanliz kurtlermi yasiyor iki yüzlük yapmayin. Turkiyede Kurt sorunu yoktur teror sorunu vardir amerika ve avrupa kuklasi olmayin

  (4) (8)

 • Adalet herkese lazım

  (1) (1)

 • Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik diyerek 'terör örgütü propagandası' yaptı.................

  (5) (8)

 • suçu ,kürt olmaktır.

  (10) (55)

Tüm Yorumlar