11 Aralık 2018 05:48

Günlerdir tartışılıyordu: Ceza üstüne ceza yağdı!

Günlerdir tartışılıyordu: Ceza üstüne ceza yağdı!

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Amirliği ekipleri 2018 yılı içerisinde UBER ve benzeri uygulamalarla korsan yolcu taşımacılığı yapan 2 bin 214 sürücüye 3 bin 6'şar lira para cezası kesti.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Amirliği ekipleri 2018 yılı içerisinde korsan yolcu taşımacılığı yapan 2 bin 214 sürücüye ceza keserken bu şoförlerin büyük çoğunluğunun UBER uygulamasına kayıtlı olduğu belirtildi.

Öte yandan bu uygulamaları kullanarak yolculuk yapan yolcular da cezadan kurtulamadı. Yapılan çalışmalarda toplam 2 bin 321 yolcuya da 344'er lira ceza kesildiği öğrenildi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri 2017 yılında toplamda 4 bin 747 Uber sürücüsü ile içinde bulunan 5 bin 3 yolcuya para cezası kesmişti. 2016 yılında yapılan uygulamalarda ise 598 sürücüye ceza kesilirken 614 yolcu da ceza almıştı.

Ana haber sunucularından taksicilerin tehdit gibi açıklamasına ortak tepki

YASA NE DİYOR?

Yapılan denetimlerde izin belgesi almadan ticari faaliyet yürüten ya da aldığı belgenin dışında faaliyet yürüten sürücülere Karayolları Trafik Kanunu'na göre,  ilgili belediyeden izin veya ruhsat olmaksızın, belediye sınırları dahilin de ticari amaçlı yolcu taşımak maddesine istinaden 1. defada 3 bin 6 lira, ikinci defasında 5 bin 10 lira cezai işlem uygulanıyor. Bu araçlarda hizmet alan yolculara da ilgili 'belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak' maddesi uyarınca 344 lira para cezası  veriliyor.

'Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz' diyen taksicilere büyük tepki!'Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz' diyen taksicilere büyük tepki!'Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz' diyen taksicilere büyük tepki!'Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz' diyen taksicilere büyük tepki!HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (16)
 • O VERİLEN CEZANIN KAÇDA BİRİ KENDİNİ BİLMEZ İNSANLIKDAN NASİBİNİ ALMAMIŞ HIRSIZ TAKSİCİLERE VERİLDİ. SİZ ÖNCE TAKSİCİLERİN İÇİNDEKİ PİSLİKLERİ TEMİZLEYİN.

  (0) (0)

 • UBER RESMİYETE ALIN ANCAK SORUM ŞU 2 MİLYONLUK TAKSİ PLAKA SAHİPLERİ KAÇ PARA VERGİ VERİYOR.

  (0) (0)

 • Uber korsan taksi degil.Istanbul Buyuksehir Belediyesi onlarada taksi plakasi gibi ama 2. seviye diyebilecegimiz kisitli bir ruhsat versin.Araclari senede Belediyenin saptayacagi istasyonlarda 2 kere muayene olsun.Uber surucusude bu isi ekmek parasi icin yapiyor ,onunda evi coluk cocugu var.Haksizlik edilmesin.

  (1) (1)

 • Londrada Taksiciler her turlu karalama yontemine basvurdular, Bin dereden su getirdiler, sendikalar araya girdiler ama adam dovmek, saldirganlik, agresyon asla soz konusu olmadi.Londra Transport dairesi UBER ve benzeri uygulamalarla calisan sahislara telefon ile gelen yolcu disinda yolcu alma hakki tanimayan bir ruhsat veriyor.Haliyle Uber soforleride ruhsatli arac oldugu icin kimse itiraz edemiyor.Uber sofru arkadaslarda sonucta profesyonel surucudur cunku gecimi icin suruculuk yapiyorlar ve o da onlarin meslegi.Saygi duyulmasi gerekir.Halka eski pusku araclarla hizmet veren Taksi yerine tertemiz modern araclarla servis goturen Uber sahsen tercihimdir.Tek sorun Bazi Uber soforlerinin bayanlara sarkintilik veya taciz durumlari oldugu icin Londra Transport dairesi gecen sene UBER in operator lisansini iptal etmisti.Temyiz hala devam ediyor.

  (1) (0)

 • tabiki rekabet olmalı uberde vergisini veriyor bırakın halk neyi istiyorsa onu seçsin.yada refaranduma gidilsin

  (1) (3)

Tüm Yorumlar