17 Ocak 2019 10:07

Flaş gelişme! ABD'ye vize misillemesi

Flaş gelişme! ABD'ye vize misillemesi

ABD'in "Türk vatandaşları için en erken vize başvuru kabul tarihi 2019 Ocak ayı" açıklamasına Türkiye'den karşı hamle geliyor. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Biz de karşılıklı olarak belirli limitler koyuyoruz” dedi.

ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanması sonrası başlayan vize krizi üstü örtülü sürüyordu. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği vize kısıtlamasının sürdüğünü dün resmen itiraf etti. Büyükelçilik, Türk vatandaşlarının vize işlemi randevuları için en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu açıkladı.

KARŞILIK OLARAK BELLİ LİMİTLER KONUYOR

Büyük tepki çeken bu açıklama sonrası Ankara'dan karşı hamle geldi. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, ABD ile vizelere ilişkin yaşanan süreç için, “Biz de karşılıklı olarak belirli limitler koyuyoruz” dedi.

Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) ev sahipliğinde Üsküdar'daki Genel Merkez binasında düzenlenen toplantıda, kadın sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Akdağ, bir gazetecinin "Dün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki temsilciliklerinde göçmen olmayan vize başvuruları için randevuların 2019 yılının ocak ayından itibaren verileceğini duyurdu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine şunları kaydetti:

BİR AN ÖNCE BU ANLAMSIZ TUTUM BİTMELİ

"Bu meseleyi bütün olarak iyileştirmek lazım artık. Karşılıklı adımlar atıldı. Bu noktada vatandaşların işlerini, karşılıklı iki ülke arasında gelip, giden insanların işlerini kolaylaştırmak lazım. Aslında Amerika Birleşik Devletleri'nin bu tutumu neticesinde Amerika vatandaşlarının işini de zorlaştırıyor. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak vizeler konusunda belli limitler koyuyoruz. Dolayısıyla bir an önce bu anlamsız tutumdan vazgeçilmeli bence."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (12)
 • iyi de o zaman kale gibi yaptıkları konsolosluk binaları ne işe yarıyor? Sadece Türkiye aleyhine casusluk için kullanılan bu binalarını da biz kapatalım, k.çlarına tekmeyi vurup Türkiye'den def edelim

  (0) (2)

 • Amerikan mallarına ambargo koyalım boş lafla peynir gemisi yurumeeeez

  (2) (8)

 • Sizin vereceğiniz tepkinin ben ! Kendinizden eminseniz en az 2 misli tepki vermeniz lazım. Kamuoyu zaten Amerikayı sevmiyor istemiyor ! Ne bekliyorsunuz ? Kapatın incirliği, Amerikan mallarına kota koyun !

  (6) (4)

 • türkiyenin bu tavrından sonra abd de çöker heralde :)) yaw güldürmeyin kendinize.adam gibi tedbirler alın bari coni titresin

  (6) (2)

 • Böyle geçici tedbirlerle halledilmez,daha etkili olmak lazım,incirlik olabilir,ithalat durdurulabilir,yoksa ciddiye alınmayacağız.

  (4) (4)

Tüm Yorumlar