20 Ekim 2018 07:59

Flaş gelişme! ABD'den sonra bir AB ülkesi daha 'Kudüs' dedi!

Flaş gelişme! ABD'den sonra bir AB ülkesi daha 'Kudüs' dedi!

İsrail Başbakanı Netenyahu söylemişti! ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vermesinin ardından AB üyesi Çekya da benzer bir adım attı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının ardından AB üyesi Çekya'dan da benzer bir adım geldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin adımından sonra çok sayıda ülkenin de benzer adım atarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını iddia etmişti. Sırada başka ülkeler var mı merak ediliyor?

AB üyesi Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada "Çekya, İsrail ve Filistin arasında barış anlaşması imzalanana dek, Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanımaktadır" denildi. 

İSRAİL'İ İŞGALCİLİĞİNİ KABUL ETTİLER AMA!

İsrail, Kudüs'ün doğusunu 1967'deki 6 Gün Savaşı sonrası işgal ettiği için bu açıklama Çekya'nın Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanıdığı anlamına geliyor.

İsrail şu anda Kudüs'ün iki kısmını da kontrol ediyor ancak Batı Şeria'yı kontrol eden Filistinliler Kudüs'ün doğusunu gelecekteki devletlerinin başkenti olmasını istiyor.

BÜYÜKELÇİLİĞİ KUDÜS'E TAŞIYACAKLAR MI?

Çekya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler de yer aldı: "Çekya, Kudüs'ü her iki devletin de - İsrail Devleti ve Filistin Devleti- gelecekteki başkenti olarak görmektedir. Büyükelçiliğin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması ise ancak bölgede ve dünyadaki kilit müttefiklerle görüşmelerin sonuçlarına bağlı olarak değerlendirmeye alınacaktır."

BAŞKA ONAYLAYAN AB ÜLKESİ YOK

Ancak ABD'nin aksine Çekya, Tel Aviv'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasını bölge ve dünyadaki kilit önemdeki ortakları ile yapacağı görüşmelerin ardından dikkate alacağını duyurdu.

Çekya dışında hiçbir AB üyesi ülke Kudüs'ün üzerinde nihai anlaşmaya varılmadan İsrail'in başkenti olarak tanınmasını onaylamamıştı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • E BİZDE KABUL ETMEYİZ,KKTC Yİ DE KİMSE KABUL ETMEMİŞTİ,KUDÜSE İSRAİL ZATEN BAŞKENT DİYOR KENDİ TARAFINA TÜMÜNE DEĞİL ELBET,AMERİKADA BUNU KABUL ETMİŞ,YENİ BİR OLUŞUM DEĞİL,ETMEYEN ETMEZ.

  (4) (6)

 • dunya siyonizmin dunyasi cekyada kabul eder bir sure sonra turkiyede kabul eder

  (0) (2)

 • Cekya neresi cek cumhuriyeti mi?

  (0) (0)

 • ABD VE ÇEK ÜRÜNLERİNİ PROTESTO EDELİM

  (4) (0)

 • bu suriyelilerin avrupaya geçmesine müsade edilmeli. bırakalım isteyenler gitsin.

  (5) (2)

Tüm Yorumlar