13 Aralık 2018 07:44

Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack: ABD-Çin gerginliği...

Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack: ABD-Çin gerginliği...

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin daha kötüye gidebileceğini ve ABD'nin ticaret açığının artabileceğini bildirdi.

McCormack, "Project Syndicate" adlı uluslararası düşünce platformunun internet sitesinde yayımlanan makalesinde, ABD ile Çin arasında artan ticari gerginlik hakkında değerlendirmede bulundu.

ABD'nin ticaret açığını düşürme hedefiyle Başkan Donald Trump hükümetinin Çin ile ticaret mücadelesi başlattığına işaret eden McCormack, "Ancak doların güçlenmesi ve genişleyen mali politika nedeniyle yakın gelecekte ABD'nin ticaret dengesinin kötüye gitmesi neredeyse kesin." ifadesini kullandı.

McCormack, ABD'nin Çin'e uyguladığı veya planladığı gümrük tarifelerine karşılık Pekin'den eşit derecede misilleme geldiğini hatırlatarak, Trump'ın geçen ay ABD'nin Çin'den ithal ettiği bütün mallara gümrük vergisi uygulayabileceğini söylediğini anımsattı.

ABD'de artan faiz oranlarının ve hızlanan ekonomik büyümenin Amerikan dolarını desteklediğini aktaran McCormack, ABD'de ekonomik koşulların ülkede ticaret açığının daha fazla artacağına işaret ettiğini belirtti.

ÇİN TİCARET GERGİNLİĞİ ARTABİLİR: McCormack, ABD ile devam eden ticaret gerginliğinde Pekin hükümetinin önünde 3 seçenek olduğunu belirtti. Çin'in teknoloji transferi ve fikri mülkiyet konularında teslim olarak ticaret savaşını yumuşatabileceğini kaydeden McCormack, ancak ülkenin bu seçeneği düşünmediğini savundu.

McCormack, ikinci seçenek olarak, "Pekin hükümeti, ABD'ninkinden daha yüksek oranda ve daha geniş gümrük tarifeleri uygulayarak ticaret gerginliğini arttırabilir." yorumunda bulundu.

Üçüncü seçenek olarak ise McCormack, Pekin hükümetinin yuanın dolar karşısında düşmesine izin vererek, ABD'nin Çin'e uyguladığı gümrük tarifelerinin etkisini dengeleyebileceği görüşünü paylaştı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (7)
 • İNŞALLAHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH BİZE KUYU KAZDINIZ İNŞALLAH O KAZDIĞINIZ KUYUYA KENDİNİZ DÜŞERSİNİZ VE DÜNYA SİZİN GİBİ BİR PİSLİKTEN KURTULMUŞ OLUR Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin daha kötüye gidebileceğini ve ABD'nin ticaret açığının artabileceğini bildirdi.

  (0) (4)

 • Geberen atın çiftesi sert olurmuş, doların yükselişi fason basılan ve dünyaya pompalanan dolarların geri dönüşüdür. Piyasada elde kalanlar hariç dolar filan yok. Amerika las vegas kumarı oynadı ve elinde patlattı. trump gibi bir deliye de tüm ihale yıkılacak. Son 10 yıl inşaAllah amerikanın iç savaş haberlerini izleyeceğiz tv'de bol bol

  (0) (11)

 • O ZAMANA KADAR ÜLKEMİZ BATACAK..........................

  (3) (1)

 • ABD çok iyi bir plan yaptığını zannediyor ama çoktaaan kaybettiler bile. Bunlar ABD`nin son çırpınışlarıdır. Dolar yakında kese kağıdı olunca, ABD`de kağıttan kaplan olarak tarihteki yerini alacaktır. Ve sakın unutmayın; gecenin en koyu olduğu an, sabahın yaklaşmaya başladığı andır.

  (0) (49)

 • Tayyip'ciler neden Obama gitsin!... Trump Gelsin istedi?........

  (7) (4)

Tüm Yorumlar