16 Ocak 2019 22:13

Financial Times'tan güven notu: Berat Albayrak kayınpederini ikna etti

Financial Times'tan güven notu: Berat Albayrak kayınpederini ikna etti

İNGİLTERE'nin etkin ekonomi gazetesi Financial Times , Merkez Bankası'nın faiz artırımını manşetine taşıdı ve Berat Albayrak ile ilgili çarpıcı bir analize imza attı.

Merkez Bankası'nın dün gerçekleştirdiği 625 baz puanlık faiz artırımı İngiliz basınında da geniş yer bulurken Financial Times gazetesi bunu manşetine taşıdı. Times, "Faiz yüzde 24'e çıkınca Lira değer kaybının bir kısmını telafi etti" başlığını kullandığı haberinde Berat Albayrak'a yönelik satırlarıyla dikkat çekti.

Gazetedeki analiz haberde Berat Albayrak'ın Merkez Bankası'nın aldığı kararın sorumluluğunu üstlenerek uluslararası piyasaların başta ona karşı olan güvensizliğini telafi ettiğini yazdı. İşte haberden bazı bölümler:

"Seçimden sonra eski Merrill Lynch bankacısı Mehmet Şimşek'in hükümetteki görevinden ayrılıp ekonomi yönetiminin Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a verilmesi, çok sayıda kişinin Ankara'da geleneksel ekonomik kurallara uyacak kimse kalmadığını düşünmesine yol açtı. Temmuz ayında faizlerin artırılmaması da Erdoğan'ın seçim öncesi söz verdiği üzere ekonomi yönetiminde daha fazla söz sahibi olduğuna dair düşünceyi güçlendirdi.

Berat Albayrak sesini duyurmaya başladı
"Bazılarına göre dünkü kararın sorumluluğunu Berat Albayrak üstlendi. 40 yaşındaki eski Enerji Bakanı başta uluslararası finans topluluğunun güvenini kazanmakta zorlansa da şimdilerde sesini duyurmaya başladı. Ağustos ayında 6 bin katılımcıyla bir konferans düzenleyen Albayrak, geçen hafta Londra'da bir grup yatırımcıyla kapalı kapılar ardında bir görüşme gerçekleştirdi.

'Albayrak kayınpederini ikna etti'
"Bluebay Varlık Yönetimi Yükselen Piyasalar Stratejisti Tim Ash, "Albayrak bariz bir şekilde Londra'daki herkesi dinledi ve kayınpederini ikna etti" diyor.

Merkez Bankası faiz kararı bomba Erdoğan sonrası doların beklediği açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası'nı bombaladı! 'Sabrediyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba döviz ve faiz çıkışı

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (11)
 • Neye dayanarak yazmislar bunu kafalarindaki Turkiyeyi anlatarak. Amac Turk ekonomisi dandik dundik bir ekonomi havasi vermek icin. Ulan eskiden dedeleriniz mertce karsimiza cikardi simdi isiniz gucunuz kalleslik

  (0) (1)

 • İngiltere'den 'öldürme, süründür' taktiği !... Türkiye'den alacakları 478 milyar Dolar!.

  (2) (1)

 • BU HALK NE ZAMANDIR HANEDAN MERAKLISI OLDU DERSİN....TÜRK HALKI TARİHİ BOYUNCA HANEDANLIĞA PABUÇ BIRAKMAMIŞTIR ..ELBET LİDER İSTEMİŞTİR AMMAAA HANEDAN DEĞİL....HER DEVİRDE HANEDANLIĞI YIKIP LİDER ODAKLI DEVLETİ KURMUŞTUR TÜRK MİLLETİ....KAPİŞŞ

  (1) (3)

 • Brexit'e rağmen en büyük küresel finans merkezi Londra ne istedi?.... Ne verildi?.....Sadece Faiz yüzde 24 mi?......

  (0) (3)

 • O zaman Merkez Bankasına neden yükleniyor??.

  (0) (0)

Tüm Yorumlar