22 Ocak 2019 21:36

Evi olan herkesi ilgilendiriyor yeni sistem açıklandı

Evi olan herkesi ilgilendiriyor yeni sistem açıklandı

Deprem sigortası için yeni düzenleme. Konut kredisi alırken, eve elektrik, su ve doğalgaz bağlatırken zorunlu olarak yaptırılan ama sonra yenilenmeyen deprem sigortası ‘otomatik’ yapılır hale gelecek.

Deprem sigortası hakkında açıklama yapan Mehmet Şimşek, otomatik sigortalamanın başlayacağını ve prim tahsilatı için bir mekanizma kurulacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, depremlerin ülkeyi ekonomik olarak sarsabilecek, Türkiye'de de en sık rastlanan afet türü olduğunu söyledi. Türkiye'de çok büyük can ve mal kaybına neden olan 1999 Marmara Depremi'nden sonra, afet zararlarının en aza indirilmesi amacıyla zorunlu deprem sigortası sunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) kurulduğuna işaret eden Şimşek, kurumun 2000'den bugüne faaliyette olduğunu anımsattı.

Gerek mevzuat düzenlemeleri gerek DASK çalışmaları sayesinde bu yıl itibarıyla zorunlu deprem sigortası yaptıranların 8 milyonu, sigortalılık oranının ise yüzde 46 seviyesini aştığını dile getiren Şimşek, Türkiye'de yaklaşık her iki konuttan birinin sigortalı olduğunu bildirdi.

Şimşek, DASK'ın kurulduğu 2000 yılından bugüne meydana gelen 558 hasar yapıcı deprem sonucunda açılan 23 bin 19 adet hasar dosyası için 176 milyon lira tazminat ödendiğine dikkati çekerek kurumun deprem hasarlarına karşı ödeme kapasitesinin 15 milyar liranın üzerine çıktığını belirtti.

YÜZDE YÜZE ÇIKACAK
Türkiye'nin yüzde 66'sının birinci ve ikinci deprem kuşağında bulunduğu anlatan Şimşek, nüfusun yüzde 70'inin bu bölgelerde yaşadığı göz önüne alındığında depreme karşı daha hazırlıklı olmanın ve zorunlu deprem sigortasını yaygınlaştırmanın büyük önem taşıdığını vurguladı. Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 2000-2017 döneminde düzenli ve sürekli zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranı yüzde 2 düzeyinde. Bu oran çok düşük. Düzenli, süreklilik arz edecek şekilde deprem sigortası yaptırılması ve bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlatıyoruz.

CEVAP VERMEYENLER OTOMATİK SİGORTALANACAK
Bu kapsamda zorunlu deprem sigortalılık oranını yüzde 100'e çıkarmak hedefiyle düzenli abonelikleri olan tüm ev ve binalara sigorta yaptırma çağrısında bulunacağız. Mevcut poliçesini yenilemeyenleri de uyaracağız. Yaptığımız uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak ve prim tahsilatının yapılması için mekanizma tesis edilecek. Zorunlu deprem sigortası bulunan ve primlerini düzenli ödeyen vatandaşlarımıza yönelik bir işlem yürütülmeyecek."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • vatandaştan para tırtıklamak için ne gerekiyorsa yapıyorlar. milletin yastık altı altının bile istiyorlar. depreme tedbir için mi her açık alanı talan ettiniz?deprem toplanma alanı neresi kaldı?devlet olarak ne yaptınız?

  (0) (2)

 • depreme ayrılan bütçeyle yol köprü yapıldı ya haberiniz yokmu.

  (0) (0)

 • para bitti ECEVİT İ DEPREM PARALARITYLA MAAŞ ÖDEDİ DİYE LİNCE KALKAN ŞU ANKİ İKTİDAR EKONOMİ KÖTÜYE GİDİNCE AYNI YÖNTEMİ UYGULAMAYA KOYUYOR

  (3) (2)

 • SİGORTA ŞİRKETLERİNE KAYNAK SAĞLAMAK İÇİN HAZIRLANMIŞ, VATANDAŞTAN PARA ÇARPMAK ÜZERE DÜZENLENMİŞ BİR YÖNTEM. VATANDAŞTAN ÇARPACAK PARA KALDI MI Kİ?

  (3) (3)

 • Eve veriyoruz 200.000 tl devlet diyor sigorta sana 100.000 tlden fazlasını vermez. İşmi bu şimdi

  (3) (3)

Tüm Yorumlar