16 Ocak 2019 09:45

Ev alacaklara ve kiracıya müjde! Fazla para isteyemeyecekler

Ev alacaklara ve kiracıya müjde! Fazla para isteyemeyecekler

Emlak komisyon ücretlerine sınırlama getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre artık emlakçı bir kiradan fazla komisyon alamayacak. Alım satım işleminde ise komisyon ücreti yüzde 4'ü geçemeyecek.

Emlakçılığın kurallarını yeniden belirleyen yönetmelik ile emlakçılık komisyona da yüzde 4 sınırlama getirildi. Buna göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı KDV hariç yüzde 4’ten fazla olamayacak. Yine kiralamalarda ise emlakçı bir aylık kira bedelinden fazla komisyon alamayacak. Daha öncesinde evini satan ve alandan yüzde 3+3 komisyon alınıyordu. Kiracılar ise yüzde 12 komisyon ödüyordu.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak komisyonuna resmen sınırlama geldi.

ORANLAR DÜŞTÜ

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamayacak. Alıcı ve satıcı yüzde 2-2 şeklinde ödeme yapacak. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli ise, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

ESKİDEN NASILDI?

Bu düzenlemeden önce bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödüyor. Buna bir de KDV ilave ediliyordu. Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep ediliyordu. Yeni düzenlemeyle hizmet bedelleri ciddi oranda düştü. Vatandaş ev alırken, satarken, ya da ev kiralarken daha uygun bedel ödeyecek. Emlak danışmaları ise kurumsal firmaların kepenk indirmek zorunda kalacağını söylüyor.

Yönetmelikle artık taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi. Öte yandan emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (9)
 • %4 nedir yahu ev alacağız diye yırtınıyoruz yüzde 4 diyorsunuz.oturduğun yerden emlakçılık koy sahibindene vs. müşteri seni bulsun 10 bin para al. ee evin durumuna göre 10 bin de tapuya ver.20 bin boşa gidiyor.sonra 25 yıllık 150 bin etmez evlere 300 bin desinler ayıptır ayıp.faizi 0.98 e indirseniz ne ki

  (0) (10)

 • emlakçılık meslektir ve saygılı ol,emeğinin işinin karşılığını alacak tabiiki

  (0) (0)

 • Bir kaç yıl önce 2% komisyon ödeyip almıştık. 3% alanda var mı bilmem.

  (0) (0)

 • rakamlar şişti çok geç kaldınız ev işyeri sahibi belli bir rakama razı ama araya komisyoncu giriyor nereden baksanız %15-20 kar payı koyuyor 500 bin liraya ev alabilecek kaç insan var acaba bu memlekette lafa gelince herkes vatansever emlak balonu patladı patlayacak isyana az kaldı

  (2) (0)

 • %4 ne ya %4 den fazla komisyon mu var.. %4 soygun emlakçı ne iş yapıyor ki 300 bin tl lik evden 12 bin TL para kazanıyor. saçmalık.

  (5) (4)

Tüm Yorumlar