20 Ekim 2018 02:37

Eski Bakan Egemen Bağış hangi ülkenin vatandaşı oldu?

Eski Bakan Egemen Bağış hangi ülkenin vatandaşı oldu?

Eski Bakan Egemen Bağış, Bakanlar Kurulu kararıyla KKTC vatandaşlığına alındı.

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre; 17-24 Aralık sürecinde adı yolsuzluk iddialarına karıştığı için bakanlık görevinden istifa eden dört bakandan biri olan Egemen Bağış, KKTC Bakanlar Kurulu’nun 10 Kasım tarihli toplantısında Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası C bendi uyarınca KKTC Yurttaşlığı’na alındı.

Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası C bendi 'yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulu’nca zorunlu görülenler' olarak belirtiliyor. Karar, 12 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

TURANLI DA VATANDAŞ YAPILDI

Taşyapı'nın sahibi ve Ercan Havalimanı İşletmecisi Emrullah Turanlı da 10 Kasım tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında vatandaş yapıldı. Turanlı, Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası B bendi uyarınca KKTC Yurttaşlığı’na alındı.

Vatandaşlıkların Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sanayi, ticaret, turizm, sosyal ve ekonomik alanlarda yatırım yapmış olan veya bilim, teknik, siyaset veya kültür alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmet verebilecek kişiler” şeklinde tanımlanıyor.

BİR TOPLANTIDA 184 VATANDAŞLIK

Öte yandan Bakanlar Kurulu 10 Kasım tarihli toplantısında Egemen Bağış ve Emrullah Turanlı da dâhil 184 kişinin KKTC vatandaşlığına alınmasına verdi. Vatandaşlıkların tamamı Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası C bendi uyarınca verildi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (8)
 • bunları yargılamayan bir devlet hukuk devletimidir sizce

  (13) (15)

 • Zarrab davasının kendisine de uzanacağını anlamış olmalı.

  (8) (7)

 • Yakin bir gelecekte KKTC Rum kesimi ile anlasarak Avrupa birligine grecek. Dolayisiyla KKTCvatantaslari Avrupa Birligi vatandasi olacaklarindan dolayi Egemen Bagis Avrupa Birligi avantajlarindan faydalanmis olacak.

  (5) (0)

 • Nicin KKTC'ye vatandas olmus dersiniz? Turkiye haric herhangi bir ulkede arananlar nicin KKTC'ye kaciyor dersiniz? KKTC'yi Turkiye disinda hic bir ulke tanimiyor ve orda bulunan suclulari isteyemiyor da ondan. Yani E Bagis birseylerden korktugu icin kendisini saglama almaya calisiyor. Gemiyi terk etmeye basladilar. Yakinda onu baskalari da izlerse sasirmayin.

  (8) (8)

 • KKTC aklını peynir ekmekle mi yemiş,Türk milletiyle alay mı ediyor,Sonsuza kadar sizin olsun orada da yerleşsin.

  (9) (7)

Tüm Yorumlar