24 Haziran 2018 17:39

Esed'den PYD'ye özerklik açıklaması

Esed'den PYD'ye özerklik açıklaması

Rus medyasına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, barış zamanında özerklik talebi için bir neden bulunmadığını söyledi.

Beşar Esed, terör örgütü PYD'nin Suriye’nin kuzeyinde özerklik istemesinin savaş koşullarında açıklanabilir olduğunu; ancak barış zamanında bunun için bir neden bulunmadığını ifade etti.

Sputnik’e konuşan Esed, Şam yönetiminin ülkenin kuzeyindeki bölgeyi şu an için kontrol edemediğini belirtip şu ifadeleri kullandı:

“Barış zamanında özerklik ya da konfederasyon ya da başka bir yönetim tarzından söz edecek olursak, bu konu anayasaya bağlı olacak. Zira Suriye, farklı kültürlerin, etnik grupların, dinlerin, mezheplerin bir arada bulunduğu bir ülke. Bu nedenle, bu sosyal karmanın hiçbir kısmı Suriye’nin geleceğini tek başına tayin edemez, bunun için oybirliği gerekli.”

Esed, bu doğrultuda PYD'nin özerklik talebi için yeni anayasayla ilgili müzakerelerin beklenmesi gerektiğini vurguladı. Esed, Kürtlerin ezici çoğunluğunun özerklik ya da konfederasyon fikrine hiçbir zaman inanmadığını da kaydetti.
 
 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • radikal terör gruplarına karşı etkili direniş gösteren pyd,kendini ispatlamış;kürt toplumu özerkliği hak etmiştir.kürt toplumun özerkliği suriye devletine kuvvet katar.asırlardır uyum içinde yaşayan kürtler,suriye devletinin dostlarıdır.saygılar.

    (7) (5)

  • Bu zaten Türkiye, Rusya ve İran'ın imzaladığı 8 maddelik ortak Suriye i Suriye görüşmelerinde var!..

    (1) (4)

Tüm Yorumlar