19 Kasım 2018 09:51

Erdoğan'ın sözler HÜDA-PAR'ı kızdırdı

Erdoğan'ın sözler HÜDA-PAR'ı kızdırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kürt sorunu yoktur' sözlerine HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'ndan tepki geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur" açıklamasına HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'ndan sert tepki geldi.

Türkiye'de 200 yıldır Kürt sorunu olduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, "Kürt sorunu yoksa niye çözüm süreci var. PKK Kürtler'e yapılan zulmün ve adaletsizliklerin sonucunda ortaya çıktı" dedi.

Yapıcıoğlu, yerel yayın yapan İlke Haber Ajansı'a verdiği demeçte, Kürt meselesinin sadece ekonomik yönü olan bir mesele olmadığını, bu meselenin sosyal, psikolojik, ekonomik boyutları bulunduğunu belirtti.

KÜRT SORUNU YOKSA NEDEN ÇÖZÜM SÜRECİ VAR?

Cumhurbaşkanı’nın Başbakan olduğu dönemdeki sözlerini hatırlatan Yapıcıoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“2005 yılında Recep Tayip Erdoğan Başbakan iken, Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada ‘Kürt sorunu vardır. Bu sorun bizim sorunumuzdur. Biz bu sorunu çözeceğiz. Geçmişte hatalar yapılmışsa da, büyük devlet olmanın gereği olarak da bu hataları kabul etmeli ve bir daha tekrar etmemeliyiz.’ şeklinde sözler sarfetmişti. Birkaç gün önce yapmış olduğu açıklamada da, ‘Her etnik unsurun kendine has sorunları vardır. Hala bazıları Kürt sorunu diye söyleniyor. Ne Kürt sorunu kardeşim böyle bir sorun yok’ diye bir çıkışı oldu. Pek çok kişi eğer Kürt sorunu yoksa 2013 yılının başından itibaren başlatılan çözüm süreci ne diye başlatıldı diye soruyor. Tabi pek çok kişi şunu atlıyor. Sayın Cumhurbaşkanı 2011 Haziran öncesinde Muş’ta verdiği bir demeçte de aynı cümleleri tekrar etmiştir. Orada da ‘Bu ülkede benim için artık Kürt sorunu bitmiştir. Benim bu ülkedeki Kürt vatandaşlarımın sorunu vardır. Ama Kürt sorunu diye bir şey yoktur’ anlamında sözler kullanmıştı.”

huda-par-genel-baskani-zekeriya-yapicioglu.jpeg


ADALETSİZLİKLER VE ZULÜMLER PKK'Yİ DOĞURDU

Türkiye’deki sorunun sadece PKK sorunu olmadığını belirten Yapıcıoğlu, “Şunun yeterince anlaşılmadığı kanaatindeyiz. Bu memlekette mesele sadece PKK sorunu değildir. PKK Kürt sorununu oluşturan veya Kürt sorunun kendisi değildir. Tam tersine PKK’yi doğuran Kürt meselesidir. 200 yüz yıla yakın bir süredir bu ülkede Kürt sorunu vardır. Cumhuriyet ile beraber bu sorun iyice alevlenmiş, birçok acı yaşanmış ve bu mesele, bu sorunun neticesinde yaşanan adaletsizlikler ve zulümler PKK denen bir yapıyı doğurmuştur" diye konuştu.

Kürt meselesinin acilen çözülmesi gereken bir sorun olduğunun altını çizen Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı'nın yapmış olduğu "Kürt sorunu bitmiştir. Bu işi halettik" şeklindeki sözlerini yadırgamadıklarını, çünkü bu tavrın kendisinden beklenmeyen bir şey olmadığını da dile getirerek, "Fakat bu tespitin doğruluğuna biz katılmıyoruz. Kürt meselesi var ve bu acil bir sorundur. Bunun da mutlaka çözülmesi gerekir” dedi. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (71)
 • hdpkk lı terörist güruh sizlerden de ancak bu açıklamalar beklenir ne yani biz dinsizleştiriyoruz adamlar islama davet ediyor ,biz saldırıyoruz adamlar bölgeye ateş düşmesin diye sabrediyor,biz yağmalıyor yıkıyor,kırıyoruz adamlar islamı anlatmaya devam ediyor ,gençleri bıçaklayıp,kurşunlayıp,kafasını taşla ezip sonrasında arabayla üzerinden geçiyoruz sonrasında da barış istiyoruz naraları atıyoruz mu diyecektiniz..

  (0) (0)

 • kardeş hüda par kürt türk vb ayrımcılıkları yapmaz tüm bölgelerde girmemesinin nedeni de ekonomidir.

  (0) (0)

 • Orda haklısın ben izmirde yaşıyorum hüdaparlılara hiç denk gelmedim senin kadar bilemem ama burda tanıdıgım sarıklılardan hiç birinin işıdcı olmayacagına eminim.Şöyle bi yanlış algı var tüm sakallı sarıklı olanların işida benzetilmesi bana hiç inandırıcı gelmiyor

  (0) (0)

 • Banamı anlatıyor, akıl veriyorsun . Bunlarla aynı mahallede Sokaklarda yaşıyoruz maalesef, Senmi bileceksin ?

  (0) (0)

 • Kardeş her insanı sırf cubbesinden sakalından dolayı işida benzetmeyin.Ben chp olarak benimde önyargılarım vardı ama tesadüf eseri tanıdıgım insanlar oldu ve çok şaşırdım gercekten çok temiz ve çok nazik idiler ve daha sonra ön yargılı olmayı bıraktım yanlış yaptıgımı anladım.Bana göre suçun şahsiligi vardır biri bir suç işlerse o srumlu olur sırf benzetilerek karşı tarafın tammamın aynı kefeye koyarsak bu adil olmaz.Hangi görüş olursa olsun onu tanımadan konuşmadan kişiligini ögrenmeden sen onlardansın demek uygun düşmez.Ben bu ülkede kanlı işidı destekleyenin olacagını zannetmiyorum umarım yanılmam...

  (0) (0)

Tüm Yorumlar