17 Kasım 2018 22:02

Erdoğan'a Kırgızistan'da büyük ilgi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine katıldı. 8 Eylül'de sona erecek oyunlara 80 ülkeden 3 bin sporcunun katılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan'da düzenlenen 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine katıldı.Hipodromun protokol tribününde hazır bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Türk sporcu kafilesinin geçişi sırasında milli sporcuları ayakta selamladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un himayesindeki 3. Dünya Göçebe Oyunları, dün görkemli açılış töreniyle başladı.

Çolpon Ata kentindeki 10 bin seyirci kapasiteli hipodromda gerçekleştirilen 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Tataristan Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldı.

Kırgız Yönetmen Altınbek Maksutov'un yönetmenliğindeki törende, Kırgız Manas Destanı'nda sözü geçen Manas kahramanı ve dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov temalı gösteriyle Kırgızistan tarihi ve kültüründen kesitler yansıtıldı.

ERDOĞAN AYAKTA ALKIŞLADI

Hipodromun protokol tribününde hazır bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Türk sporcu kafilesinin geçişi sırasında milli sporcuları ayakta selamladı.

Sporcuların hipodromda toplanmasıyla sahneye gelen Cumhurbaşkanı Ceenbekov, oyunların resmen açıldığını ilan etti.

"OYUNLARIN DÖRDÜNCÜSÜ TÜRKİYE'DE YAPILACAK"

Cumhurbaşkanı Ceenbekov konuşmasında, Dünya Göçebe Oyunları'nın dördüncüsünün Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacağını duyurdu.

Erdoğan'a başarılar dileyen Ceenbekov, oyunların düzenlenmesinde Türkiye'ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Kırgızistan ulusal marşının okunması sırasında havai fişek gösterisi yapıldı. Açılış törenini yüzlerce yerli ve yabancı basın mensubu takip etti.

"80 ÜLKEDEN 3 BİN SPORCU KATILACAK"

Kırgızistan, oyunların ilkini 2014'te, ikincisini 2016'da düzenledi.

Mangala, kemik fırlatma, ok atışı, kartal ve şahinle avcılık, mas ve bilek güreşi gibi geleneksel 37 spor dalında yarışmaların düzenleneceği oyunlara, 80 ülkeden 3 bin sporcunun katılması bekleniyor.

Yarından itibaren Çolpon Ata şehrinde dört ayrı mevkide yapılacak mücadelelerde 174 altın, 173 gümüş ve 247 bronz olmak üzere toplam 594 madalya dağıtılacak.

Erdoğan'a Kırgızistan'da büyük ilgiErdoğan'a Kırgızistan'da büyük ilgiErdoğan'a Kırgızistan'da büyük ilgiErdoğan'a Kırgızistan'da büyük ilgiHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • Eğitimde Çöküş!.....İslamla Dinle bir milleti yıkamıyorsan, kültür emperyalizmi ile dene mutlaka başarılı olursun.

  (0) (0)

 • Eğitimde Çöküş.........................Fakülteler boş kaldı....................Meslek liseleri adeta döküldü.

  (2) (0)

 • Bu kadar kabalık görmedim sadece menfaat ilişkileri üzerinemi yaşıyorsun sen kırgızlar bizim soydaşımızdır kardeşimizdir tabiki gidecek ziyaret edecek sen tanıdığın sana yardımı dokunabileceklere selam verip diğer insanları sevip saymıyormusun ey varlık bu ne bencilliktir...

  (3) (237)

 • Recebim bu kırgızlarda dolar varmı?euro varmı?doları eurosu olmayan devletlere yanaşma kendilerine faydaları yok..bizemi faydaları olacak.Rahmetli Özal "ben zenginleri severim"demedimi?devletlerdede böyledir.parasi olan abd ve ab dışındaki ulkelere yanaş kedisine faydası olmayan ulkelere gidip boşa zaman harcama..

  (3) (537)

 • Almamya hollanda gibi işimize yarayan ülkelerle dövüşüp kırgızıstan gibi çopçorak memleketle kendimizi avutuyoruz. Kırgızların kendine hayrı yok.

  (8) (59)

Tüm Yorumlar