19 Aralık 2018 00:45

En çok turist çeken ülkeler Türkiye Almanya'yı solladı

En çok turist çeken ülkeler Türkiye Almanya'yı solladı

En çok turist çeken ülkeler sıralaması değişti. BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), 2017 yılı turizm raporunu açıkladı. Türkiye, 38 milyon ziyaretçi sayısı ile iki basamak yukarı çıkarak dünyada 8'inci sıraya yerleşti. Almanya ise 9'uncu sırada kaldı.

Türkiye'de ilan edilen "turizmin altın yılı" meyvelerini teker teker vermeye başladı. Birleşmiş Milletler, 2017 yılında dünyadaki turist hareketliliğini rakamlara döktü. rapora göre Türkiye en çok ziyaretçi çeken ülkeler listesinde 8'inci sırada yer aldı.

Yayınlanan rapora göre, Türkiye'ye geçen yıl 38 milyon turist geldi. Türkiye, 2016'da 10'uncu sırada yer alırken, 2017'de yükselerek dünyanın en çok turist çeken 8'inci ülkesi oldu.

Ortadoğu'yu gezenlerin sayısı ise 58 milyon olarak belirlendi. Buna göre Türkiye, bölgeye gelen turistlerin yüzde 60'ından fazlasını ağırladı.

ALMANYA GERİMİZDE KALDI: Türkiye'nin pozitif verileri bununla da sınırlı kalmadı. Listeye göre Almanya da dahil olmak üzere Avrupa'nın gözde ülkelerinin büyük bir kısmı, sıralamada Türkiye'nin gerisinde kaldı.

AVRUPA EN ÇOK TECİH EDİLEN KITA: Rapora göre, Dünya genelinde 1 milyar 323 milyon kişi turist olarak bir başka ülkeye ziyarette bulundu.Avrupa yüzde 51 ile en çok tercih edilen kıta oldu. Avrupa'yı 671 milyon, Asya-Pasifik ülkelerini ise 324 milyon kişi ziyaret etti. 87 milyon turist kabul eden Fransa listede ilk sırayı aldı. Onu, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri izledi.

1 BUÇUK TRİLYON DOLARLIK SEKTÖR: Rapora göre, turizm sektörü küresel ekonomiye de önemli katkı sağlıyor. 2017 yılında sektör 1 buçuk trilyon dolar gelir elde etti. Bu da dünyadaki tüm gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 10'una tekabül ediyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (21)
 • SADECE BAYRAMLARDA SURİYE'YE GİDİP GELENLERİ SAYSAK BİLE ALMANYAYA GELEN TURİST SAYISINI GEÇER. :)

  (2) (603)

 • TURİZM GELİRLERİNDE DE GECMİSMİYİZ ALMANYAYI? YOKSA TÜRKİYE'YE HERSEY DAHİL SİSTEMİNDE BEDAVACI TURİSTLER Mİ GELMİŞ?

  (0) (416)

 • Bu olay için bu gece fener alayları düzenlebilir...

  (1) (0)

 • Zengin kızın ülkesinden fakir oğlanın ülkesine turist geliyormuş. Haydi sevinelim!

  (2) (5)

 • Hahahaaa. Siyasetde herkötü sey CHP den Ekonomi de Almanya..vay be

  (2) (3)

Tüm Yorumlar