18 Aralık 2018 20:47

Emeklilikte yaşa takılanları erken emekli edecek önemli gelişme

Emeklilikte yaşa takılanları erken emekli edecek önemli gelişme

Milyonlarca emekli adayının heyecanla beklediği 'emeklilikte yaşa takılanlar' için sevindirici haber geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem kanun teklifi verdi.

Emeklilikte Yaşa takılanlarla ilgili bir hamle de MHP'den geldi. MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, emeklilikte yaşa takılanlar için kanun teklifi verdi.

Erdem TBMM'de "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun tekliflerimizi verdik. Türk milletinin nerede sorunu varsa bununla ilgili çözümlerin mutlaka bulunacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Yaşı dolup da primi eksik olanlar emekli olacak
Konuyla ilgili yaşanan gelişme milyonlarca emekli adayını heyecanlandırdı. Tasarıyla yaşı doldurmuş ancak prim günü eksiği olanlara emekli olma imkanı sağlanıyor. Belli bir yaşın üstünde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olabilecek.

Yapılandırma kanunuyla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti. Şimdi SGK'lılar için de aynı imkanın sağlanması gündemde. Daha önceden bu konuyla ilgili bir müjde verilmişti.

Düzenleme çıkarsa emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

Esnafa da emeklilik yolu açılacak
Konuyla ilgili çalışmanın tamamlanıp kısa süre içinde Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Yasa öngörüldüğü şekliyle çıkarsa işten çıkarılan, iflastan dolayı işsiz kalan veya işe ara vermek zorunda olan çalışanlara ve kepenk kapattığı için prim yatıramayan esnafa emekliliğin yolu açılacak.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (23)
 • ulan vafamı bu bız 7 sene yaş bekledık şimdı çıkmış bırı yaş bekleyene erken emeklı olcak neredeydınız 16 yıldır şimdımı aklınız başınıza geldı ha bunu oy ıçın yapıyorsanız alırsınız u.... oyu gecdı o gunler

  (0) (3)

 • Emekli olacak işçi emeklilerinin emekli maaşları hesaplanırken,emekli olacak işçinin TAHSİLİ,KIDEMİ,UNVANI ve MEDENİ DURUMU ne zaman dikkate alınacak?Şu anki işçi emekli maaşı hesaplama sistemi insan hakları beyannamesine göre işçiyi köleleştirmek anlamına geliyor ki bu suçtur.Bütün ilgili,yetkili ve yöneticilerin dikkatine sunulur.

  (0) (9)

 • Hizmet sürede primimde doldu geçiyor, ne konuşuyorsunuz, kazanılmış hakkım bu, boşuna ne yaş bekliyorum, ayrıca fazla yatan primler maaşımı azaltıyor, saçmalığa bak, kanun hemen çıkmalı, primi eksik olanlarda ödedim primlerini, yok öyle yağma.....

  (0) (2)

 • yaşa takılanlarla ne ilgisi var primi eksik olanlar beklentilere cevap vermez bu

  (1) (14)

 • Yanlış bir haber bu. Teklif komisyona 10.10.2018 tarihinde geldi. Bugün komisyon kabul etti (bildiğim kadarı ile). "Prim eksikliği" ile ilgili bir teklif değil bu. "Yaşı bekleyenler" için olan bir teklif. Haberin başlığında bile "yaşa takılanlar" deyip, "prim eksiği" nasıl denir?. "Prime takılanlar" deseniz neyse. Kısacası haber içeriği açısından hatalı.

  (1) (21)

Tüm Yorumlar