16 Ocak 2019 08:37

Ekonomi için kritik rakam açıklandı

Ekonomi için kritik rakam açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,9 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.  Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 yükseldi.  Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı.

BEKLENTİLER

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, nisanda arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artmasını öngörmüştü.

Ekonomistler, söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 5,7 artacağını, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda 0,1 gerileyeceğini tahmin etmişti.

Ekonomistlerin arındırılmamış sanayi üretimi endeksine ilişkin beklentileri yüzde 1,5 ile yüzde 8,2 aralığında yer alıyordu. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Emekli memur, meslektaşız ama sen Türkiye gerçeklerinden uzak bir ütopyada yaşıyorsun.Ankara Çubuktan gelen memur arkadaşım var.Diyor ki Çubuk'hayvancılık yapmak üzere hep kürtler doluştu.Ben de" ne güzel işte senin çocuğun pis iş diye hayvancılık yapmıyor, onlar bari yapsın" Ne dersin emekli memur bu kadar ülkeyi seviyorsan bir el at, oğlu yakının varsa çoban veya çiftçi olsunlar.

    (0) (1)

  • Sadece petrol değil Pirinç ve Buğdayı bile Dolarla ithal ediliyor!.. Türk Lirasının değer kaybetmesi Ekonomik çöküş zorunlu tüketim mallarına zam demektir!...

    (0) (2)

Tüm Yorumlar