16 Kasım 2018 09:21

Durmuş Yılmaz’dan çok konuşulacak dolar iddiası!

Durmuş Yılmaz’dan çok konuşulacak dolar iddiası!

Piyasalarda büyük bir hareketlilik var. Dolar 4.5'u görünce Erdoğan Merkez Bankası Başkanını çağırdı. Peki kurda yaşanan bu hareketliliğin sebebi ne, dolar neden durdurulamıyor? İYİ partili Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'dan konuyla ilgili çok konuşulacak bir iddia geldi.

İYİ partili Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz kurda yaşanan hareketlilik hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz "Bana, insanların evleri arabaları krediyle alındığı için, bu düzen bozulursa elimizdekiler gider korkusu yayılarak kurda bu tip hareketler bilinçli olarak yapıyor gibi geliyor" dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin merkez binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Akşener’den sonra söz alan Durmuş Yılmaz dolar kuru hakkında açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN VE EKONOMİ KURMAYLARI SEÇİMİ ALMAYI HEDEFLİYOR: Londra’dan ve dünyanın bir çok yerinden telefon aldığını söylen Durmuş Yılmaz, “Öğrenmeye çalıştıkları şu: ‘Türkiye’deki ekonomi yönetimi başta Cumhurbaşkanı olmak üzere bir popülist davranışla toplumda alıcısı olduğunu düşünerek, bilinen kuram ve kuralların dışında bir takım söylemler yaparak, popülist davranarak, önümüzdeki seçimleri de almayı mı hedefliyorlar yoksa bunlar gerçekten bugün ders kitaplarının ve ekonomi bilimi denilen veya sanatı denilen sosyal bilimin yüzyıllarca ortaya koyduğu birikimin dışında bir inanca mı sahipler? Gerçekten bu söyledikleri teoriye inanıyorlar mı?

PİYASALAR SON DERECE RAHATSIZ

Gerçekten bunu öğrenmeye çalışırlar. Bir kısmı diyor ki ‘evet’ gerçekten şu anki yönetim bugünkü var olan konvansiyonel teorilere inanmıyorlar bunun dışında bir teori geliştirdiler ve bunu uygulamak için ortam oluşturmaya çalışıyorlar. Bu böyle midir? diye bize soranlar oluyor. Ben de açıkça söylemek gerekirse tamamen kestirebilmiş değilim.Eğer gerçekten böyle bir teorik kabulleri var ise ve bunu da uygulamaya koyarlarsa dış dünya şu anda alarma geçmiş durumda, piyasalar son derece rahatsız.

Eğer gerçekten “Onların rahatsız olmaları önemli değil, biz doğru olanı yapmaya çalışırız ve doğru olan da budur. Dünyaya yeni bir doğru vereceğiz” diyorlarsa onu da bir an önce gerçekleştirmeleri gerekir ki eğer faiz enflasyonun sebebi ise sonucu değilse o zaman bu arkadaşlarımız bu insanlar gerçekten Nobel İktisat ödülü almaya hak kazanırlar.” dedi.

“KURDAKİ HAREKETLER BİLİNÇLİ YAPILIYOR”

“Buradan hareketle ben bunun iki yönünün olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanan Durmuş Yılmaz, “İnanç kısmı var, samimiyet kısmı var fakat öbür taraftan bir de popülizm ve iç piyasaya yönelik alıcısı olan bir kesim olduğu için verilmek istenen bir mesaj var.

Fakat bu son derece tehlikeli. Bildiğiniz gibi 7 Haziran 2015 seçimleri ile Kasım 2015 seçimleri arasında ülkemizde terörde bir tırmanış oldu. Bu tırmanışın sonucunda ilgililer siyasetçiler dediler ki, “Bunlar bize yarıyor bizim oyumuz artıyor’ dediler. Çünkü bu olaylarla topluma korku salındı ve bunun sonucunda insanlar ‘istikrar önemlidir’ noktasına geldiler ve dolayısıyla oylar ‘istikrar’ etrafında konsolide edildi. Elimde bir kanıt yok, delil yok ama bugün de böyle bir şey görüyorum.

ŞUANDA BİR SİYASİ PROJE UYGULANIYOR

Bugün söylenen bu sorumsuzca kurumlara olan saldırı, ‘para politikasında daha fazla söz sahibi olacağım, ben yöneteceğim’ vs denmesi tamamen bilim dışı veya rastgele söylenmiş sözler değil. Aynen 7 Haziran-1 Kasım arasındaki olaylarda, oylar nasıl konsolide edildiyse bugün de bu tür söylemlerle, döviz kurlarındaki sıkıntılarla ve onun yarattığı işsizlik vs hepsi, öyle zannediyorum aynı yöntem uygulanarak bir siyasi proje uygulanıyor döviz kuru üzerinden. Türk halkı gerçekten çok borçlu. 100 lira geliri olanını 55-56 lira borcu var. İnsanların evleri arabaları krediyle alındığı için bu düzen bozulursa elimizdekiler gider korkusu yayılarak kurda bu tip hareketler bilinçli olarak yapıyor gibi geliyor bana” açıklamasında bulundu.

Meral Akşener'den dolar iddiası çok yakında...

Dolar euro altın çıldırdı! 16 Mayıs 2018 yeni rekor

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (32)
 • Hatay belediyesi şehrin kazılmadık yer bırakmadı trafik felç her gün yollarda kavga dövüşle geçiyor yapmıyacaksanız niye her yeri kazıyorsunuz dolmuşlar terör estiriyor her yerde indir bindir sürekli su kesiliyor hatay hayatının kabusunu yaşıyor

  (0) (7)

 • EB nı danışman MBB nı olmuşlar ama nato kafa beton kafa işte eseriniz şimdi seçim zamanı müdahale olmaz diyorlar kimse suya sabuna dokunmuyor. oy kaybetmeyelim, varsın piyasa yansın muhalefette seyrediyor. bir şekilde bitirilir ama o babayiğit nerdeeee piyasadan 30milyar TL yi çek dolar nasıl tepetaklak taaaaa 3.40 a kadarda parayı salmayacaksın piyasaya çok acıtacak amma gerekli bu arada piyasada dolaşan para miktarı 200milyar TL fazlasıyla

  (1) (2)

 • Türkiye niçin ilerleyemiyor sebebi belli.Hic utanmadan sıkılmadan doları bilinçli olarak yükseltiyorlar demişsin. Sizin gibiler varken başka düşmana gerek yok.Dolarin her çıkışı hükümet için olumsuz bir durum.Bu nasıl mantık,demek siz iş başında olsanız ,milleti rehin almak için dövizi kasıtlı yükselteceksiniz.. Allah akıl fikir versin,Sizin serrinizden de bizi korusun.

  (1) (6)

 • Eğer reis tekrar başa gelirse piyasa çok sert tepki verir. Dolar 6-7-8 devam eder. Kredi borcu olanlar iflas eder, yıllarca faiz farkı öderler..

  (17) (6)

 • velevki dediğin gibi bilerek hükümetimiz milletimiz tekrar oy versin diye böyle bir şey yapıyor. Lan alternatif sen misin ki ? Millet seni seçsin ? Demirtaş bırakılsın diyen çakma milliyetçilere bahale

  (7) (19)

Tüm Yorumlar