21 Kasım 2018 06:29

DSP referandum oyunu açıkladı

DSP referandum oyunu açıkladı

Demokratik Sol Parti-DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, referandumda 'hayır' oyu vereceklerini açıkladı.

Saadet Partisi'nden sonra Demokratik Sol Parti (DSP) de referandumda kullanacakları oyu açıkladı.

Genel Başkan Önder Aksakal, "DSP, halkın önüne getirilecek olan referandum sandığından kahverengi oyların çoğunlukla çıkması için halkımızla buluşacak ve böyle bir dayatmaya karşın tüm örgütleriyle 'hayır' denilmesi için var gücüyle çalışacaktır" dedi.

Aksakal, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, cumhuriyet tarihinin en kritik günlerinden geçtiğini söyledi.

Ülkenin siyasi tarihinde yaşanılan antidemokratik dönemlerin ardından, bugün demokrasinin topyekun ortadan kaldırılması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını öne süren Aksakal, "Demokratik Sol Parti olarak karşı durduğumuz konu, antidemokratik seçim yasasıyla oluşturulmuş ve toplumun gerçek yapısının temsil edilmediği bir Meclis eliyle tamamen 'hakim gücün' iradesi tahtında oluşturulmuş değişiklikler sistematiğinin Türkiye halkına kabul ettirilmeye çalışılmasıdır" ifadesini kullandı.

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" anlayışının sadece Meclisteki seçilmiş milletvekillerin iradesini değil, kuvvetler ayrılığı prensibinin ana ayaklarının tümünün iradesini beraberinde barındırdığını belirten Aksakal, "Yürütmenin başı cumhurbaşkanı olabilir ama egemenlik bir cumhurbaşkanının tek satırlık imzasına mahkum edilemez." dedi.

Aksakal, anayasa değişikliğinin milleti birey ve yurttaş olmaktan çıkarıp "teba, kul" statüsüne indirgeyecek bir yetki gücü ortaya çıkaracağını savunarak, "Bu kabul edilemez. Zira sorun bugün iş başında olan cumhurbaşkanından ziyade yerine seçilecek olanın elde edeceği sınırsız yetkilerle neler yapabileceğidir. Bugünkü cumhurbaşkanı, 'tek millet tek devlet tek dil' diyor. Yerine gelen, 'her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık' derse ne olacak?" şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (15)
 • başbakan demiş ya,hdp de fetoda hayır diyor.Onun için biz evet diyoruz demiş.Bu ülkenin yarısı teröristmi oluyor şimdi.

  (0) (1)

 • Karalama, aşağılama, itibarsızlaştırma, korkutma, sindirme hepsi Kapitalist Sisteme özgü davranışlar. Aldatma ve Sömürme niyeti taşır. Allahın her kulu önemlidir ve yaptığından kendi sorumludur. Bir kişiye bu kadar yetki verilmez. HAYIRlısı

  (1) (0)

 • ecevitin partisi tabiki hayır diyecek dogrusuda budur

  (1) (0)

 • erör örgütleriyle aynı fikirde olan hiçbir partiyi bundan sonra tanımıyoruz

  (1) (2)

 • benim bu anayasa teklifinde canımı sıkan seçilmişler 600 kişi olacak mecliste oturacak.Başkan ise dışarıdan istediği ile hükümeti kuracak.Bu bir de 18 yaşında ki çocuk.ülkede bakan olsa ne yapar.ülke çoluk çocukla yönetilir mi.kafam karışık kafam.Evet mi desem..

  (0) (4)

Tüm Yorumlar