20 Ekim 2018 07:58

Diyanet'ten dikkat çeken boşanma fetvası!

Diyanet'ten dikkat çeken boşanma fetvası!

Dini nikahla ilgili dikkat çeken bir fetva yayımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bir erkeğin eşinden telefon, mektup, mesaj ve internet yoluyla boşanabileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, bir erkeğin eşinden telefon, mektup, mesaj ve internet yoluyla boşanabileceğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Telefon, mesaj ve internet yoluyla boşanma geçerli midir?" şeklindeki soruyu yanıtladı.  Verilen cevapta "Bir kişi boşanmayı ifade eden sözleri telefon, mektup, mesaj, faks ve internet yoluyla bildirerek de boşanabilir" denildi.

YÜZDE YÜZ BOŞANMAK GİBİ GEÇERLİ

Bu şekildeki boşamanın da yüz yüze boşanmak gibi geçerli olduğu söylendi. Cevapta "Ancak kocanın boşamış olduğunu inkar etmemesi gerekir, kişi yazı veya mesajın eşinden geldiğinden emin olmalıdır" ifadesi yer aldı.

Boşanmanın kadının mektubu okuduğu andan itibaren başlayacağı da belirtildi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • Eh fetvaya bakarsan sanırım boşanma mahkemelerinin kapanışı da böylece hazırlanıyor. Kıyılan nikahı da böylelikle faks ile erkeğin isteğine bağlı boşanma olarak sağlayacaklar... Aslında boşama işini gerçekleştiren mahkemenin hakimi dini boşanmayı da mahkeme kameraları önünde beyefendiden istemeli ve dinen de boşanma işini mahkemede görev verilmiş hakim tespiti ile sağlanmalı....

  (0) (0)

 • mesajı başkası çekerse ne olacak..fax çekme ,mektup yazmak daha da kolay..bence üzerinde çok düşünülmemiş.

  (0) (0)

 • Diyanet değil hiyanet milleti boşandırıyorsunuz sizinde sonunuz yakın

  (0) (0)

 • imam nikahlı olanların bu şekilde boşanabileceğini ifade etmiş olmalılar.imam nikahı taraflara hukuki hak tanımaz,güçsüz olan genelde kadındır ve kaybeder,çocuğu ile orta da kalır. medeni kanuna göre nasıl evlenileceği ve boşanılacağı bellidir.kadın ancak medeni nikah ile hak sahibi olur.

  (4) (5)

 • Sizin imam nikahı dediğiniz şeyin hükmü işte tam da bu kadar !

  (5) (3)

Tüm Yorumlar