19 Ocak 2019 09:05

Dışişleri Bakanlığından Yunan Bakana cevap

Dışişleri Bakanlığından Yunan Bakana cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Türk savaş uçaklarının Yunan ulusal hava sahasına girmek için izin talebinde bulunmasının yeni bir uygulama olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, "Türk savaş uçaklarının Yunan ulusal hava sahasına girmek için izin talebinde bulunduğuna" yönelik ifadelerine ilişkin soruya yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını kullanmak amacıyla izin istemesinin yeni bir uygulama olmadığını belirten Aksoy, "Bilindiği üzere, hem sivil, hem askeri uçuşlar için bir ülke diğer bir ülkenin hava sahasını kullanmak amacıyla izin istemekle mükelleftir. Ülkemiz de tabiatıyla Yunanistan'ın altı deniz mili genişliğindeki hava sahasını tanımakta, Yunanistan'a ve Yunanistan üzerinden gerçekleştirilen intikal uçuşları için uluslararası kural ve teamüllere uygun olarak uçuş izni talebinde bulunmaktadır. Bu yeni bir uygulama değildir." ifadelerini kullandı. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • bu yunan işleri, hep seçim kazandırır ve enflasyonu fakirliği unutturur.Beğenmediğin yunanistan bizden vize istiyor, müslümanlar adalara geçeceğiz diye, 5 vakit ezan okunan türkiyeden memlketemizden kaçacağız diye egede boğuluyor.Birileride ege adalarını alırız malırız diyor. Boş boş böbürleniyor.

  (1) (0)

 • BIRAKSAYDINIZ DA BİRAZ GURURLANSA İDİ KOMMENOS.

  (0) (0)

 • yunan pirince gitmek isterken eldeki bulgurdanda olcak...12 adayı alacağız günün birinde.

  (0) (1)

 • Dışişleri Bakanlığının bu cevabı tam bir utanç ve acizliğin ifadesidir. Türk milletini kandırıyorlar. 7 Aralık 1944 tarihli Şikago Sivil Havacılık Konvansiyonuna göre, sadece sivil uçaklar, başka bir ülkenin hava sahasına girerken, yani FIR-Flight Information Region (Uçuş Malumat Bölgesi) denen sahaya girmeden önce bu izni isterler. Askeri uçakların böyle bir bildirimde bulunmaya ve izin istemelerine GEREK YOKTUR.Bir ülkenin karasuları ne kadar genişlikteyse, üzerindeki hava sahası da o kadar olur. Karasuları 6 mil ise, hava sahası da o kadardır. Yunanistan, tüm dünyada, hava sahasının genişliğini, karasularının genişliğinden daha fazla olduğunu iddia eden tek ülkedir. Bizim 1982'de kabul ettiğimiz bir kanunla, karasularımız Karadeniz ve Akdeniz'de 12 mil, Ege'de ise 6 mil olarak belirlenmiştir. Eğer 6 milden az deniz alanı var ise o zaman orta hat, karasularının genişliği kabul edilir.

  (3) (4)

 • Bir sonraki uçuş için izin istemeyin. Arkadaş şaşkınlığını gizleyememiş demekki

  (1) (3)

Tüm Yorumlar