14 Kasım 2018 07:21

Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Dikkat edilmesi gerekenler

Zeytin Dalı gibi operasyonlar devam ederken süreci yönetenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken, gözden kaçan önemli hususlar vardır. Bunlar da genellikle düşmanın gayri ahlaki oyunlarından kaynaklanır. Keza yenilginin asıl sebebi öngöremediğimiz durumların meydana gelmesi ve bizim bu durumlarla ilgili hiç tedbir almamış olmamızdır.

Kişisel düşüncem ve aynı zamanda inancım, hiçbir terör örgütünün ordumuzu yenemeyeceği, askeri yönden mağlup edemeyeceği yönünde. Bu durumu teröristler de biliyor olmasına rağmen mehmetçiğin karşısında direniyor olmalarının sebepleri mutlaka vardır. Oynanacak oyunların içeriğini de bu gerekçelerin oluşturacağına düşünüyorum.

Terör örgütleri oluşturmayı planladığı algı ile Türkiye’yi uluslar arası kamoyunda zor durumda bırakmayı hedefliyor. Mesela çok kısa zaman içerisinde göreceğiz ki IŞİD Deyruzzor, Rakka kırsalı ve benzeri yerlerde kaybettiği topraklardan küçük parçaları geri alacak ve bu durumun müsebbibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti gösterilecektir. Türkiye’nin politikaları ve hamleleri IŞİD’i güçlendiriyor, besliyor gibi önceden hazırlanmış yalanlar dünyaya servis edilecektir. Türk düşmanı batılı liderlerden önemli kınamalar ve samimi olmayan öğütler gelecektir.

Daha önce bu oyunun nasıl oynandığını hep beraber izledik. Kusursuzcaydı. MİT tırlarının durdurulması sürecini hatırlıyorsunuzdur. Suriye’de başta Türkmenler olmak üzere Özgür Suriye Ordusu gibi onlarca grup olmasına rağmen görüntülenen silahların IŞİD’e gittiği algısını yaratmak için devlet içerisindeki Amerikan ajanlarından tutun da medyadaki uzantılarına kadar inanılmaz bir organizasyon kurulmuştu. Herkes üzerine düşen görevi çok iyi biliyordu ve hatasızca gerçekleştirebilecek kadar da kabiliyetliydiler. Tahminen benzer bir süreç yeniden başlatılacaktır. Keza başından bu yana IŞİD’in ilerlemesi, güçlenmesinin yegane sebebi Suriye’li gerçek muhalifleri bastırmak, geri planda bırakmak ve Amerikan projesi PKK’ya meşrutiyet sağlamaktı. Bu görevi de başarıyla yerine getirdi. IŞİD sayesinde Esad görevinde kalabildi, koltuğunu koruyabildi, PKK batıda özgürlük savaşçısı imajını kazandı ve Suriye’nin kendi kendine yönetebilmesinin önü kapatıldı.

Bir diğer önemli husus ise maskeli insanlar. Kanaat önderlerinden tutun da camilerdeki hocalara kadar, akademisyenlerden tutun da okuldaki öğretmene kadar, gazetecisi, iş adamı, vekili bilmem kimin nesi ama tamamının ortak özelliği hepsinin taktığı maske. Öyle ki tümü aynı yerde üretilmiş, aynı kişiden alınmış fakat sektörel farklılıklarla göre hazırlanmış ve dağıtılmış. Bu insanların maske takıyor olmalarının bir sebebi var. Mücadele yürütülürken maskenin taşıdığı anlam üzerinden devletimizin suçlu gösterilmesinin sağlanmaya çalışılması. Askerlerimizin motivasyonlarının kırılması, bozulması. Maskelilerle mücade edilirken, öncelik maske dağıtıcısına ve maskeyi takana karşı olmalı. Maskenin taşıdığı manaya zarar gelmemesine özen gösterilmeli.

Bir başka önemli nokta ise hiç istemesek de olumsuz sonuçlar almamız durumunda toplumun metanetinin sağlanabilmesi. Amerikalılar tarafından yıllardır eğitilen, binlerce tır dünyanın en gelişmiş  silahların verildiği, sivilleri, masum insanları, çocukları ve kadınları canlı kalkan olarak kullanan, bölgesini yıllardır hendeklerle, tünellerle, bariyerlerle, mayınlarla, duvarlarla ve gizli yapılarla güçlendirdiği bir örgüte karşı mücadele ediliyor. Kolay olmayacağı, kısa sürmeyeceği çok belli. Bu sebeple özellikle medyanın, siyasilerin ve yöneticilerin “Bir haftaya şehir merkezine gireririz” tarzı söylemleri en başta mehmetçiği zor durumda bırakır. Akabinde de beklentiye giren toplum demorilize olur.

Sonuncusu ve hatta bence aralarında en önemlisi, sınırlarımız içerisinde yaşayan Kürt vatandaşlarımıza, yaşananların doğru şekilde izah edilmesi. Suriye’deki iç savaşla birlikte ülkemize sığınan 300 binin üzerinde Kürt var. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne ya da PKK’nın IŞİD’den geri aldığı yerlere iltica etmeyen, burada yaşamak isteyen, Türkiye Cumhuriyeti’ne sığınan insanlar bunlar. Türkiye’yi gaddar, işgalci, istilacı, yağmacı ve Kürt düşmanı göstermek isteyenlere karşı az önceki mülteci Kürtlerin durumunu ve benzeri bir çok insani örneği doğru şekilde işlemeliyiz.

Vesselam.