20 Kasım 2018 18:27

Devlet Bahçeli'den flaş İdlib çıkışı

Devlet Bahçeli'den flaş İdlib çıkışı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Tahran zirvesiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı. Bahçeli Suriye'nin geleceğinde Esed'e yer olmaması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, suların ısındığı İdlib ile ilgili açıklamada bulundu. Bahçeli, "Suriye'nin geleceğinde Esad yer almamalı, siyasi kararı Suriye halkı vermeli" dedi. Bahçeli olası göç dalgasına karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı, "Sınırlarımıza diktiğimiz duvarların aşılması, yeni göç akınları millet varlığının geleceğini karartacaktır" ifadelerini kullandı

MHP lideri Devlet Bahçeli Suriye'de gerilimin tırmandığı, Rusya ve Esad tarafından bombardımana tutulan İdlib ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı.

Bahçeli'nin sosyal medya açıklamaları şöyle:

"İdlib bahanesiyle sahne alan küresel ve bölgesel güç mücadeleleri giderek şiddetlenirken, yönetilebilir istikrarsızlık ve dehşet verici kaos sarmalı tesir alanını genişletiyor. Suriye’de akan kan durmuyor, masumların canı üzerinden yapılan pazarlıklar bitmiyor. 

SURİYE'NİN GELECEĞİNDE ESED YER ALMAMALI

Dünkü Tahran Zirvesi elbette anlamlı ve değerlidir. Suriye’de demokratik ve siyasi geçiş sürecinin behemehâl teminiyle ateşkes rejiminin tesisi kaçınılmaz ve beka düzeyinde bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanmasında muhatap bütün ülkeler tarih ve insanlık önünde sorumludur. Astana Mutabakatı, Soçi Zirvesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 Sayılı Kararıyla birlikte Cenevre süreçlerinin etkili olabilmesi için Türkiye haricinde sahada ve masada bulunan diğer taraf ülkeler samimi ve yapıcı hareket etmek durumundadır. Bir defa Suriye’nin geleceğinde Esad yer almamalıdır.

Buna yönelik siyasi kararı da Suriye halkı vermelidir. Bu ülkenin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı ve riayet ise esas olmalıdır. Esad ile Putin İdlib’e bomba yağdırmaktan, ateşkes arayışlarını sabote etmek vazgeçmelidir. İdlib’teki gelişmeler Türkiye’nin milli güvenliğini, Söğüt emanetini olumsuz düzeyde etkileyecektir.

GÖÇ DALGASINA MÜSADE EDİLMEMELİ

Bu itibarla yeni ve yoğun bir göç dalgasına asla müsaade edilmemeli, nüfus istiklalimizi daha fazla zora ve sıkıntıya sokacak adım ve kararlardan ihtiraz edilmelidir. Türkiye Türk milletinindir. Anadolu Türk vatanıdır. Ülkemizdeki Suriyelilerin güvenli ve süratli şekilde asıl yurtlarına sevki acilen planlanıp hayata geçirilmelidir. Sınırlarımıza diktiğimiz duvarların aşılması, yeni göç akınları millet varlığının geleceğini karartacaktır.

VATAN VARSA BAYRAK VARDIR

Üzerinde gururla yaşadığımız toprakları; fetihle, bedel ödeyerek, can vererek, çilelere katlanarak, fedakârlıklarla vatan yaptık. Gidecek yerimiz yok, sığınacak yeni bir yurdumuz yok. Vatan varsa bayrak vardır, bağımsızlık vardır, istikbal vardır, ar ve namus ayaktadır.

Ertuğrul Gazi, Orta Asya’dan bu yana süregelen Türkmen boylarının yurt arama sevdasını Fırat’ın koynunda yatan babası Süleyman Şah’tan alarak Söğüt’e gelmiştir. Ezcümle geri dönüşümüz, gelecek asırlarda Türklükten mahrum Anadolu tamamıyla ham bir hayaldir.

Söğüt’te geleceğin rotasını dua ve üstün bir mücadele azmiyle çizmiştik. 9 Eylül 1922’de Türk vatanını müstevlilerden temizleyip denize süpürmüştük. Tarihin sesine kulak veriyor, ecdadımızın mirasına sonuna kadar sahip çıkıyoruz.

NE ÇÖKÜŞ NE GÖÇ MÜMKÜN DEĞİL

Ne çöküşümüz, ne göçümüz mümkündür; gözümüzü açtığımız topraklar gömüldüğümüz, gövdemizin sere serpe uzanacağı yer olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 737’inci Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında, Türk milletinin bekası için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve başta Ertuğrul Gazi olmak üzere kahraman ecdadımızı hürmet ve rahmetle anıyorum. Allah hepsinden razı olsun diyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milli Mücadele’ye emek vermiş kahramanlarımızı, 9 Eylül 1922’de İzmir’e fırtına gibi giren cesur yürekleri tazimle yad ediyor, hepsine Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.

Bugünlerde, milli birlik ve beraberliğimize musallat olan bölücü terörle mücadelede ebediyete uğurladığımız vatan evlatlarımıza da en derin şükran hissiyatımla Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (19)
 • devlet bahceliye it diyen şeref haysiyet edep yoksunu sen kime bitlik yapiyorsun

  (0) (0)

 • Bu Köpegi gene kim havlatiyor???? ulan it tohumu sanane Süriye....ulan sen ömrün boyunca asalak bir Böcek gibi bu ülkede Milletin vergisi ile ayni Köpekler gibi yasadin,ulan sen insanmisin???? hasa Köpeklerden sen Köpeklerdende betersin.

  (2) (0)

 • reis severlerin moduna girmis.reisin kotu dedigine kotu iyi dedigine iyi diyen binlere sayin bahceli de eklenmis.sayin bahceli artik tescilli ak partili.mhp li olmasi akil disi.

  (0) (0)

 • ne yapacaksa, tek milliyetçi ve ülkücü partiyi akpnin mazisine ortak etti.bundan kelli akp nin her sevbına günahına ortaksın senin fikrin ve ülkün yere battı, boşa nefes tüketme anı yaşa boşver..

  (0) (0)

 • Esed seve seve kalacak ama sen anatolyada kalirmisin bilmem

  (0) (0)

Tüm Yorumlar