14 Kasım 2018 17:01

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Çocukları biz indireceksek...

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Çocukları biz indireceksek...

Bitlis'in Güroymak ilçesinde 1 Haziran'da tekrarlanacak yerel seçimler öncesi bir miting düzenleyen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın 'kaçırılan çocuklar'la ilgili sözlerine sert tepki gösterdi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis’in Norşîn (Güroymak) ilçesinde 1 Haziran'da tekrarlanacak yerel seçim çalışmaları kapsamında bir miting düzenledi. 

ÇOCUKLARI SEVSEYDİN BERKİN'İN ANNESİNİ YUHALATMAZDIN

BDP ve HDP’li çok sayıda belediye başkanı ile milletvekillerinin de katıldığı mitingde, halka seslenen ve Erdoğan’ın PKK tarafından kaçırıldığı öne sürülen çocuklarla ilgili sözlerine tepki gösteren Demirtaş şöyle konuştu: “Senin yüreğinde çocuk sevgisi olsaydı, Berkin Elvan’ın anasını meydanlarda yuhalatmazdın. Ya Başbakan, eğer bu çocukları biz dağdan indireceksek sen in de o koltuktan, biz oturalım. Sen bostan korkuluğu musun?”

‘YENİLMEYE DOYMUYORLARSA…’

Sözlerine, “Buraya gelmek, burada bu yiğit insanların arasında olmak bizim için büyük bir gururdur. Yenilmeye doymuyorlarsa 3 ayda bir Norşin'de seçim yapalım, 3 ayda bir boylarının ölçüsünü alalım. Problem değil bizim için” diyerek başlayan Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyeleri niye istediklerini geçmiş pratiklerinden biliyoruz. Gerçekten de hizmet yapmak konusunda samimi olsaydı, Başbakanın söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutsaydı, AKP'li belediyeler burada baş tacı olurdu.”

‘ALLAH İSTESEYDİ BİZİ TEK MİLLET YAPARDI’

Başbakan Erdoğan’ın miting meydanlarında sık sık tekrarladığı “Tek devlet, tek millet, tek bayrak” sloganına tepki gösteren Demirtaş şunları söyledi: “Başbakan, bir halkı meydanlarda gözlerinin içine baka baka inkar ediyor. Tek tek diyor, tekliyor. Allah isteseydi bizi tek millet yapardı. Bu Allah'ın emridir, biz tek millet olmayacağız. Kenan Evren de istemişti, olmadı. Kaç milletin olduğunu, kaç dilin olduğunu sandıkta göreceğiz. Bu topraklar anavatanımızdır. Biz anavatanımızda, Kürdistan'da tek milleti kabul etmiyoruz, kabul ettiremeyeceksin! Allah nasıl emretmişse öyle yaşayacak: Türk'se Türk olarak, Kürt'se Kürt olarak, Ermeni'yse Ermeni olarak.”

‘SANDIKLARDAN ÇALMA HESABI YAPACAKLAR’

“Hırsız her yerde hırsızdır. Sandıkta da hırsız, bankada da hırsızdır. Biz dürüstçe yapacağız, onlar kendileri gibi yapacaklar. Başbakan neyse aynısını yapacaklar, Bilal Erdoğan neyse aynısını yapacaklar. Sandıklardan ne çalabiliriz diye hesap yapacaklar.”

‘ŞİMDİ İKTİDAR BİZİZ’

“Şimdiye kadar AKP'yi eleştiriyorduk. Şimdi iktidar biziz, halk bizden çözüm bekliyor. BDP sıradan bir muhalefet partisi olmaktan çıkıyor. Burada kendi yönetimlerimizi inşa edip demokratik özerkliği kurarken, herkes buradaki yönetim anlayışını, şeffaflığı imrenerek izleyecek. Bizlerin nasıl başardığını gıptayla izleyecekler. Bizler ne diyeceğiz: ‘Kıskanmayın ne olur, BDP'ye oy verin sizin de olur!’ Ağrı ve Norşin'de AKP sandığa gömülünce, Başbakan'ın yalanlarının burada para etmediğini herkes görecek.”

‘KENDİSİ ALIŞMIŞ KADINLARI KİLİTLEMEYE’

Demirtaş, Erdoğan’ın Ağrı mitinginde söylediği “BDP kadınları eve hapsediyor” sözlerine de sert tepki gösterdi:

“Dün Başbakan'ı dinledim biraz, siyaset olsun diye değil samimiyetle söylüyorum, ben söylediği yalanlardan utandım. Başbakan diyor ki "BDP seçim günü kadınları eve kilitliyor" yalana bakın. Kendisi alışmış ya kadınları kapıların arkasına kilitlemeye, zannediyor ki Kürt kadını da böyledir. Başbakan, senin kafandaki kadın bitmiş bu topraklarda. Alnı açık, özgürlüğünün peşinde savaşan bir kadın var bu topraklarda.”

‘ÇOCUKLARI DAĞDAN BİZ İNDİRECEKSEK…’

Erdoğan’ın PKK tarafından kaçırıldığı öne sürülen çocuklarla ilgili sözlerine de tepki gösteren Demirtaş şöyle konuştu: “Senin yüreğinde çocuk sevgisi olsaydı, Berkin Elvan’ın anasını meydanlarda yuhalatmazdın. Ya Başbakan, eğer bu çocukları biz dağdan indireceksek sen in de o koltuktan, biz oturalım. Sen bostan korkuluğu musun? Analar dedi ki, biz senin B planını C planını istemiyoruz, lanet gelsin. Evlatlarımızın hepsiyle kucaklaşmayı biliriz dediler. Amacımız tek bir insanımız ölmesin, gerillası, askeri polisi ölmesin. Bizim anlayışımız zaten bunun üzerine kuruludur dedik. Sevdiği 4 çocuk var, kendi çocukları. Biri paraları topluyor, biri yatırımları yapıyor, diğerleri hani bana, hani bana diyor.” 

BDP DE NEYMİ HDP DE NEYMİŞ GÖRECEKSİN

“Korku Başbakan'ın yüreğine kadar girmiştir. Seçim kaybedince, hesap gününün geleceğini biliyor. Bu seçimde de, cumhurbaşkanlığı seçiminde de bir kez daha boyunun ölçüsünü alacaksın. BDP de, HDP de neymiş göreceksin.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (86)
 • bdp veya hdp kürtlerin temsilcisi olamazlar kandan beslenen bir örgütün siyasi kanadı olduğunuzu bilmeyen yok kürt çocuları dağa kaçırın ondan sonra kürtlerden bahsedin biran önce gerçek kürtler partilerini kurup siyset sahnesine çıkıp bunları silip atmalı.

  (0) (0)

 • bu devletin sırtında sülük gibisiniz sizi keski çekiç ile kazımak lazım

  (0) (0)

 • Tarihten bihaber amedli tarihi carpitmanin sana bir faydasi olmaz.ancak kendini inandirirsin yazdigin sahte tarihe.tarihte her millet kendi adiyla kurulan devletler yonetmistir.sen israrla baska milletleri kurt mus gibi algilamaya ve buna inanmaya calisiyorsun.cok azzz tarih okuyan herkes bilir tarihte kurt adi ile kurulan ya da diŕekt kurt halkinin kurdugu bir devlet yoktur.ancak sunu da aklindan cikarma Türkiye Cumhuriyeti ayirt etmeksizin turk ve kurt olmak uzere hepimizin.istiklal harbi hakkinda bilgin yoksa mutlaka oku.oyle ki istiklal harbinde turk kurt birlikte savasti ve ulkesini kurtardi.yapmayin birakin bu ayrimciligi ne bdp ne hdp ne de pkk birlik istiyor.onlar ayirmak bolmek niyetinde. Ama zarar gorecek olan onlar degil turk ve kurt halkidir.biz biriz bozmaya calisanlara cevap vermek hic de zor degil geçmişe bakmamiz yeterli

  (0) (0)

 • Demirtaş isi Başbakan a atiyor ki bir mudahale yapilirsa biz barış istedik Başbakan karsi durdu baris istemediler diyebilsinler...bence mahsuru yok cocuklari kendileri indirmezlerse dagdan bu devlet elbet geregini yapacaktir..iste o zaman baris cigirtkanligi yapip kurtleri galeyana getiren ama kendileri sicak evlerinde bol maasla gecinen ve cocuklarini parali okullarda okutan sozde kurt halkini temsil eden pkk yandasi millet vekilleri aradigi belayi bulacak..emin olun kurtce diye yirtinan bu insanlar kendileri bile kurtceyi bilmiyor..bircok kurt ailesi dagda olan cocuklarindan uzak yasarken pkk yanlisi vekillerin cocuklari yurtdisinda egitim aliyor..galeyana gelmeyelim bu devlet hepimizin yazik etmeyin evlatlariniza

  (0) (0)

 • Dün bir Türk olarak düşündükleri mi, bu Kürt bugün seslendiriyor. Lafı gediğini koymuş.

  (0) (0)

Tüm Yorumlar