19 Temmuz 2018 02:57

Cumhuriyet Nuray Mert'i neden gönderdiğini açıkladı

Cumhuriyet Nuray Mert'i neden gönderdiğini açıkladı

Nuray Mert'in Cumhuriyet'ten kovulmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, gazeteden konuya ilişkin açıklama bugün geldi.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Nuray Mert'in gönderilmesinin gerekçesini, laiklik ilkesine aykırılık olarak açıkladı.

Orhan Erinç, 9 Ağustos Çarşamba günü yazar Nuray Mert’e telefonla ulaşarak “teşekkür etti” ve yolların ayrıldığı kararını iletti...

Cumhuriyet’i yayımlayan Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayın Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, 9 Ağustos Çarşamba günü yazar Nuray Mert’e telefonla ulaşarak “teşekkür etti” ve yolların ayrıldığı kararını iletti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Erinç bu telefon konuşmasında şunları söyledi:

LAİKLİK İLKESİ!

“Geldiğimiz noktada şirket yönetimi olarak, ayrıca tutuklu yöneticilerimizi de bilgilendirerek size teşekkür etme kararı aldık. Cumhuriyet’in yayın çizgisini belirleyen  ilkelerde ‘Cumhuriyet ülkemizde her anlamıyla gerçek bir demokrasi kurulması için bütün varlığı ile çalışacaktır’ denmekte ve hemen ardından ‘Cumhuriyet, Atatürk devrim ve ilkelerinin açtığı aydınlanma yolunda, aklın bağnazlıktan, bilimin dinden bağımsızlaşması, laiklik ilkesinin toplumca benimsenmesi için çaba gösterecektir’ cümlesi eklenmektedir. Gazetemiz için bu ilkeler bağlayıcıdır ve yayın çizgisinin bu ilkeler çerçevesinde yürütülmesini sağlamak bizlerin görevidir. Dilerseniz cuma günü köşenizde son yazınızı yayımlayabilirsiniz.”

MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİNE DESTEK ÇIKMIŞTI

Mert, son günlerde özellikle evrim teorisi ve müftülere nikah yetkisine ilişkin yazılarıyla dikkat çekmişti.

Nuray Mert 4 Ağustos'ta yayınlanan yazısında müftülere nikah yetkisi veren düzenlemeye destek vermişti. "Müftünün nikah kıyma yetkisi neden sorun yaratsın?" diye soran Mert, "...Evliliğe dair hukuki çerçeve değişmediği durumda nikâh kıyan memurun din görevlisi olması neden sorun olur? Bırakın isteyen istediği makamda nikâhını kıydırsın" diye yazmıştı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • MÜSLÜMANLIK İLE LAİKLİĞİ BİRBİRİNE KARIŞTIRMA..YANARSIN..MÜSLÜMANLIK DİN İŞİ LAİKLİK İSE DEVLET İŞİDİR.İLK ÖNCE NE KADAR MÜSLÜMANSIN ONU TEST ET..ZATEN LAİK OLMASAN DA OLUR..

    (0) (0)

  • BİZLER MÜSLÜMANIZ LAİK DEĞİLİZ ASLADA OLMAYACAĞIZ. BİZ DİN GÖREVLİLERİNİN GERÇEKLEŞTİRECEĞİ DİNİ NİKAH İSTİYORUZ BUNA KİM NE KARIŞIR. KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR GERÇEK BAGNAZLIK KENDİNE UYMAYAN GÖRÜŞLERE SAYGI GÖSTERMEYİP YAŞAMA HAKKI TANIMAMAKTIR. YAZARI CESARETİNDEN HAKKANİYETİNDEN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM. KENDİSİNİN DAHA İYİ YERLERE LAYIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

    (0) (43)

Tüm Yorumlar