19 Aralık 2018 00:41

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları'na atananların maaşı ne kadar?

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları'na atananların maaşı ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına atanan 76 üyenin ne kadar maaş alacağı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula atanan 76 ismin her birinin maaşının 11 bin 794 lira olduğu öğrenildi. Yazar Çiğdem Toker maaşın memur maaşı hesaplamasından yola çıkarak belirlendiğini söyledi.

"Memur maaşları hesaplanırken, Maliye'nin yılda iki kez belirlediği bir aylık katsayı rakamı kullanılıyor. En günceli geçen temmuzda ilan edildi: 0,11794. Bu rakamı 100 bin ile çarptığınızda 11 bin 794 çıkar. Sonuna da 'TL' eklerseniz, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı dokuz kurula atanan her bir üyeye ödeyeceğimiz maaşın tutarına ulaşıyorsunuz.

Formül, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nden. Kararnamede (m.35) bu tutarın, işin önemi ve süresine göre değişebileceği belirtiliyor.

Atamaları yapıldı
Dün resmi gazetede atamaları yapılan 76 kurul üyesinin Cumhurbaşkanlığı bütçesine bir yıllık maliyeti ise 10 milyon 756 bin TL. Atananlar arasında emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Orhan Gencebay, Burhan Kuzu, Yiğit Bulut'un, Mehmet Ali Yalçındağ gibi isimler bulunuyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (11)
 • AZ OLMUȘ ÇOK YAZIK BU KADAR NEYE YETER BİRDE VERGİ MUAFİYETİ EKLENSİN..ÇOK YAZIK ÇOK BU KADAR OLUR

  (0) (2)

 • Maaşları çok yazık bize

  (0) (1)

 • La bu para bi kıytırık banka müdürünün aldığı para kadar bile değil...devlette o kadar ciddi görevlerde çalışan adamlar için bu maaş filan değil arkadaşlar kimse kızmasın da...bir de bu adamlar zaten yapacağını yapmış kişiler hepsi patron sanatçı bilim adamı vb. Onlar için bu ancak çay parası olarak kabul edilir.. Bunu asgari ücretliyle kıyaslamanın bir manası yok...gerçekçi olup eğri oturup doğru konuşalım..

  (15) (5)

 • 76 kişi*11794=Ben yazmak istemiyorum.Yazık günah değil mi? Bu ülkede asgari ücret kendi evini geçindirmek isteyen ve emekli olan kişiler ek iş yaparak geçinmeye çalışırken politika kurullarına bu zatı muhteremler millet kemer sıka sıkacağı delik kalmadı.Yazık.Zaten bunların maaşları mevcut hani konu devlet olunca akan sular duruyordu.Hepsi yalan hakkımızı helal etmiyoruz.

  (3) (20)

 • Bindik bi alamete gedeyoz kıyamete

  (3) (7)

Tüm Yorumlar