18 Temmuz 2018 15:34

CHP lideri Kılıçdaroğlu: 'Hükümetten birinci ricam...'

CHP lideri Kılıçdaroğlu: 'Hükümetten birinci ricam...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Akçakoca ilçesine bağlı Uğurlu köyünü ziyaret etti. Köy meydanındaki kahvehanede çay içen Kılıçdaroğlu'nun masasına köy halkınca sepet içinde taze fındık konuldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce’deki toplantının ardından Akçakoca İlçesi’ne bağlı Uğurlu Köyü’ne geçti. Kılıçdaroğlu, Uğurluspor Lokali önünde fındık üreticisi köylülerle sohbet etti, sorunlarını dinledi. Köylüler Kılıçdaroğlu’na fındık, mısır ve çay ikram etti.

Kılıçdaroğlu, fındık üretiminde Türkiye’nin dünyada bir numara olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Eğer dünyada 1 numaraysak, yani fındık konusunda söylenecek ilk sözü Türkiye söylüyorsa fındık fiyatını da önce Türkiye açıklaması lazım. Geçen yıl 13 liraydı. Şimdi fiyat 8 liraya kadar düştü. Eğer 1 kilo fındığın maliyeti 7 liraysa ve bugün fiyat 8 liraya düştüyse o fındık üreticisini ranta teslim etmek demektir. Fındık üreticisini ölüme terk etmektir. Size sözüm söz. Sizin sorunlarınızın takipçisi olacağım. Her aşamada ben de olacağım, parlamentoda milletvekili arkadaşlarım da olacak."

Fındık üreticisinin başka gelir kaynağı olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tek gelir kaynağı. Onunla geçimini sağlıyor, onunla çocuğunu okutuyor. Onunla da sosyal güvencesini sağlıyor. Dolayısıyla bu bir nimettir ve bu nimetin hakkının verilmesi gerekir. Siz nasıl bu işin takipçisiyseniz ben de bu işin takipçisi olacağım. Benim birinci ricam hükümetten; Sen, ben kavgamızı unutalım. Vatandaşın derdi var. Buradaki vatandaşın derdi, ’Bu fındığa kaç lira fiyat vereceksin bir an önce açıkla, beni kurda kuşa teslim etme.’ Sizin kurda kuşa teslim edilmemeniz lazım. Çoluğunuz var çocuğunuz var. Kimseye muhtaç edilmemeniz gerekiyor. Alın teriyle üretiyorsunuz alın teriyle kazanıyorsunuz."

Kılıçdaroğlu, fındık işçilerinin de derdi olduğunu, onların da sorunlarının çözülmesi gerektiğini, ancak önce fındık üreticisinin hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşması ardından bir genç lokalin arka tarafında bir çuval fındığı yere döküp benzin dökerek ateşe verdi. Jandarma müdahale ederek ismi açıklanmayan genci uzaklaştırdı. Çevredeki üreticiler de alkışlarla tepkiyi destekledi. Genç üreticinin tepkisini Kılıçdaroğlu görmedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra köyden ayrıldı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (14)
 • TAŞLAR YERİNDEN BİR OYNAMAYA GÖRÜLSÜN HER ŞEY TERSİNE DÖNER.HAYVANCILIKTA,ÇİFTÇİLİKTE DENGELER YERİNDE HİÇ DURMUYOR.HER KONUDA STANDART BİR POLİTİKA GEREKİYOR AMA KONTROL KİMDE BELİRSİZ.RUHSAT ALMAYA ÇALIŞANLARA ÇIKARILAN ZORLUKLARI DUYUYORUZ,NELERE PATLADIĞINI ARAŞTIRANLAR BULABİLİR.

  (0) (0)

 • YAV SEN NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUN BİR AZ YAPAÇAĞIN İŞLERDEN BAHSET YAAAAA SEN GELDE SEN YAP 20 TL FIKDIKCININ YÜZÜ GÜLSÜN EĞER ÖMRÜN YETERSE YANİ GELE BİLİRSEN

  (0) (0)

 • İstirham edeceksin istirham ne ricası cahil oğlu cahil.

  (0) (82)

 • orada öyle der. Ankara'da çamur atar. ortama göre kılıKdaroğlu

  (2) (131)

 • BURA DA SAYIN KILIÇDAROĞLU HALKA ÇOK GÜZEL KONUŞUYORSUN HALKIN MALININ PARA YAPMASI İÇİN ÇALIŞACAĞINI SÖYLÜYORSUN ÖTEKİ TARAFTAN DIŞ ÜLKELERE TÜRKİYEYE MÜEYYİDE UYGULAYIN MALINI ALMAYIN TÜRKİYENİN EKONOMİSİ ÇÖKSÜN DİYE MESACLAR VERİYORSUN BEN SENİN YERİNDE OLSAM O HALKIN İÇİNE ÇIKMAM O HALKIN YERİNDE BEN OLSAM BUNLARI ORDA SİZE SORARIM

  (2) (113)

Tüm Yorumlar