16 Aralık 2018 18:04

Çanakkale'de termik santralde patlama! Nedeni belli oldu

Çanakkale'de termik santralde patlama! Nedeni belli oldu

ÇANAKKALE'nin Çan ilçesinden son dakika patlama haberi geldi. Yeni devreye alınan Çan-2 Termik Santrali'nde kazan patlaması meydana geldi, ardından da yangın çıktı. İtfaiyenin müdahalesiyle yangın kontrol altına alınırken 4 işçi dumandan etkilendi.

Çanakkale'nin Çan ilçesinde ODAŞ Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen ve yerli kömürle çalışan 330 Megavat kurulu güce sahip termik santralde bugün öğle saatlerinde kazanda patlama meydana geldi.

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede faaliyet gösteren termik santralde patlama olduğu yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

Bu bilgi üzerine olay yerine çok sayıda AFAD, sağlık ve belediye ekibinin sevk edildiğini belirten Kuzu, şunları kaydetti:

KÖMÜR AKTARIM BANDINDA PATLAMA OLDU
"Bize gelen ilk bilgi de termik santralde bir patlama olduğu yönündeydi. Ekiplerimizin olay yerinde yaptığı incelemede yaşanan olayın kömür aktarım bandında meydana gelen yangınla alakalı olduğunu öğrendik. Şu anda Çan Belediyesi itfaiye ekipleri yangını kontrol altına aldı. Soğutma çalışmalarına başlayacaklar."
Kuzu, dumandan etkilendiklerini öğrendikleri iki işçinin hastaneye kaldırıldığı bilgisini verdi.ŞİRKETTE AÇIKLAMA: 4 İŞÇİ ETKİLENDİ
ODAŞ Elektrik Üretim A.Ş., termik santralde bugün öğle saatlerinde meydana gelen patlama ve yangınla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Çanakkale’nin Çan ilçesinde 340 MW kurulu gücüne sahip Çan-2 Termik Santrali'nde bugün çıkan yangına derhal müdahale edilmiş ve yangın söndürülmüştür. Dumandan etkilenen dört kişiye gerekli müdahale yapılmıştır. Tüm önlemlerin alındığı ve durumun kontrol altında olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (10)
 • anlamadan bilmeden yorum yazmasak. Bu santral başka bir yerden sökülüp kurulmuş bir santral ilave olarak patlayan kazan filan değil başka bişey burada yazmaya gerek yok.

  (0) (0)

 • Kazanın patlaması yalnış hesaptan olsa gerek. Kazanlar kolay patlamaz. Kireçli suyun borularda yaptığı birikim,tahliyeyi engeller ve kazanı patlatır. Mühendislik hatasından başka bir şey değildir.

  (0) (1)

 • Elin hurdalarnı alıp Türkiyede termik santral kurarsan sonucu bu olur.

  (1) (1)

 • Şimdilik can kaybı yok ancak doğaya ve insana verdiği zarar zamanla ortaya çıkar, beter bir şekilde

  (0) (0)

 • AKP ile değil de CHP ile alakası var değil mi!

  (0) (1)

Tüm Yorumlar