17 Kasım 2018 15:41

Bu paraya paha biçilemiyor! 100 lira ama 100 lira değil...

Bu paraya paha biçilemiyor! 100 lira ama 100 lira değil...

Ordu’da bir iş yeri sahibinde bulunan ve bankanın basım hatasından kaynaklı eksiği bulunduğu için koleksiyon değeri olan 100 TL’lik banknot paranın değeri duyanları şaşırtıyor.

ORDU’nun Altınordu ilçesinde dövme sanatçısı olan Mustafa Gedikli'de bulunan 100 TL'lik banknot diğerlerinden farklı. Paranın ön yüzündeki sağ üst köşesinde 100 yazması gerekirken, bankanın baskı hatasından kaynaklı 10 yazıyor. İlk bakışta sahte olabileceği düşünülen paranın, yapılan araştırmalar sonucu koleksiyon değeri olduğu anlaşılıyor. Parayı, Hollanda'dan gelen bir müşterisinden aldığını belirten Gedikli, 30 bin TL'ye kadar teklif verdiklerini ancak bu fiyata satmayı düşünmediğini söyledi. 

HOLLANDALI MÜŞTERİM VERDİ! SAHTE ZANNETTİM... Gedikli, “Ben ilk başta bu parayı sahte zannettim, daha sonra araştırınca anladım ki koleksiyon değeri varmış. Bu parada bankanın basım hatası var. Sağ üst köşesinde bir tane sıfırı noksan, hatası o. Biraz araştırma yapınca böyle paraların olduğunu, değerinin biçilemediğini anladım” dedi.

30 BİN LİRA VERDİLER AMA VERMEDİM... “Şu an bu paraya teklif verenler 30-35 bin TL’ye kadar çıktı ama daha da araştırmaya devam ediyorum” diyen dövme sanatçısı Gedikli, “Sonuçta çok nadir görülen bir olay. Bayağı bir araştırma yaptım, şu an tek gibi görülüyor. Farklı bir parada (10 TL) daha önce sıfır hatası olmuş, onlar belirli bir miktara satmışlar” şeklinde konuştu.

TESADÜFEN KOLEKSİYONUNA EKLEDİ... Aynı zamanda yaklaşık 1 yıldır para koleksiyonu da yapan Gedikli, çoğu kağıt parayı topladığını, hatalı olan 100 TL’lik banknotun da tesadüfen koleksiyonuna eklendiğini aktardı. Kendisine verilen fiyatı yeterli bulmadığını bu yüzden de satmayı düşünmediğini ileri süren Mustafa Gedikli, alacağı yüksek teklifleri bekleyeceğini belirtti. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (3)
  • MORALI SIFIR HAYATINDAN ENDISE DUYAN YARIINA CIKIP CIKMAYACAGI BELLI OLMAYAN GERIDE BIRAKACAKLARININ HALINI DUSUNEREK HASTA YATAGINDA YATAN BIR INSANA GULER YUZLE DAVRANMAYACASINDA KIME DAVRANACAKSIN YORUMCU SURATSIZ DOKTOR MORAL EN BUYUK ILACTIR SENDE BUNU ANLAYACAK KAPASITEMI VAR EDIRNEDEN DISARIYA CIKMAMIS ZAVALLI YORUMCU GIT AMERIKADA KI DOKTORLARIN INHASTALARINA NASIL DAVRANDIGINI GOR BIRAZ UTANIRSIN BELKI

    (0) (4)

  • bir an önce sat.. sonra o paraya alan olmaz..

    (1) (0)

  • O parayi 30 bine aliyorlarsa sat aptallik etme. Ben 100tl den fazla vermem birde kullanirken sikinti olacagindan belki 1 tl bile vermiyebilirim

    (0) (3)

Tüm Yorumlar