15 Aralık 2018 17:16

Bomba iddia: S400'ler işe yaramayacak!

Bomba iddia: S400'ler işe yaramayacak!

Türkiye'nin Rusya'dan almaya hazırlandığı S400 savunma füzeleriyle ilgili Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Karakuş'a göre, dışardan alınan füzeler bir işe yaramayacak. Türkiye'nin kendi sistemini kendisi üretmesi gerekiyor.

Türkiye, bölgesel riskler başta olmak üzere dünyada gün geçtikçe kızışan savaş söylemlerine karşı savunma adına önemli adımlar attı. Bunlardan biri ve en önemlisi Rusya ile üzerinde anlaşmaya vardığımız S400 savunma füzeleri. Türkiye'nin bu hamlesi başta ABD olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız etti. Türkiye'nin savunma füzesine sahip olacak olması NATO'da da rahatsızlığa yol açtı. Ancak Türkiye'nin ağır bir maddi yükün altına girerek anlaşmasını yaptığı S400 füzeleriyle ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, dışa bağımlı teknolojiden kurtulmadan oluşturulacak hava savunma sisteminin Türkiye'nin güvenlik ihtiyacına yanıt vermeyeceğini söyledi. Karakuş özetle şunu söyledi: Savunma sistemini başka ülkelerden almamız durumunda o ülkeler bu sistemi iyi bildiği için tehlike halinde savunma füzeleri bir işe yaramayacak. Yani Türkiye'nin kendi savunma sistemini kendisinin kurması gerekiyor.

Türkiye'nin dışa bağımlı teknolojiden kurtulmadan oluşturacağı hava savunma sistemlerinin sorunu çözmeye yetmeyeceğini kaydeden Erdoğan Karakuş, şöyle dedi:

 "BELİRLİ BİR NOKTAYA GELDİK"

"Avrupalıların amacı bu sistemi satabilmek. Türkiye- ABD gerginliğinden yararlanarak Türkiye'yi Avrupa'ya çekecekler. Kendileri açısından bakarsanız sistemin oluşumuna bir üçüncü devletin parası daha girmiş oluyor. Türkiye'nin parası girecek. Onlar için de büyük fayda. NATO ülkeleri, Türkiye'nin hava savunma sistemi teknolojisinde belirli bir yere geldiğinin farkına vardı. Biz bu hava savunma sistemini çok rahat yaparız. Ancak bizim içimizde bir güreş var onu kazanamıyoruz. Savunma sanayinizi kurmak bütün sektörlerdeki sanayiyi kurmaktan daha zordur. Biz zaman zaman ABD ambargoları nedeniyle engellendik ama belirli bir noktaya geldik. 1965 yılında Kıbrıs'ta yaşadığımız sorundan sonra bunun farkına vardık. 1974 yılından sonra ise 93 milyar lira toplandı savunma sanayi için. Uçak yapımı için de toplandı bu para. Paranın büyük çoğunluğu sadece uçağa, her tür silah yapımına gidecekken biz bu sistemi kuramadık. Muharip uçağı ürettiğimizde gerisini yapardık."

ABD'nin füze savunma sistemlerini ancak milli olarak bir şeyler yapılmaya başlandığında verdiğini, 1994 yılında Zeli harekâtından sonra parası ödenen silah ve bombaları teslim etmediğini kaydeden Erdoğan Karakuş, şöyle devam etti:

"ALACAĞIMIZ SİSTEMİ KARŞI TARAF BİLİYOR"

"Bizim yapabileceğimiz noktaya yaklaştığımız için, 'Türkiye denetim altında üretsin istiyorlar. ABD'nin baskısından kurtulursak rahatlatırız. Elektronik harp sahalarımıza füzeleri olmasa bile sistemlerini yerleştirmemiz gerekiyor. Alacağımız sistemi karşı taraf biliyor. Teknik transferi ne seviyede olacak, bunu iyi belirleyip, bundan sonrasında da sizin geliştirmeniz gerekiyor. Türkiye'nin en kısa zamanda 3 bin kilometre menzilli üzerinde bomba taşıyan füzelere ihtiyacı var. Nükleer olmadığı için kimse bir şey diyemez. Bu füzelerden bizde 3 ya da 5 bin civarında olursa ne AB'ye girmemiz sorun olur, ne de bölgemizde sorun olur. AB bundan anlar. O zaman düşmanı ürkütürsünüz. Bundan sonraki savaşlar karada su savaşı, denizde münhasır ekonomik bölge, havada ise hava sahası savaşları olacak. Bunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Eğer hava sahası ve münhasır ekonomik bölge çizimlerine bakmazsanız Antalya'dan kayıkla bile açılamazsınız."(Kaynak Yeniçağ)

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (18)
 • işe yarmayacağını erdoğan da biliyordur herhalde.yandaşlarını kandırmak ve gaz vermek meselesi var galiba.

  (1) (1)

 • Her türlü yazılım elimizde olmadığı müddetçe, bu füzeler atıldığında içindeki yazılıma göre satan ülke istediğim zaman füze vurmasın diyebilir. Onun için içindeki yazılımı değiştirmek ve millileştirmek gerekir.

  (6) (0)

 • Her türlü yazılım elimizde olmadığı müddetçe, bu füzeler atıldığında içindeki yazılıma göre satan ülke istediğim zaman füze vurmasın diyebilir. Onun için içindeki yazılımı değiştirmek ve millileştirmek gerekir.

  (0) (0)

 • mideden atmak kolay almadan kimseteknolojini verirmi geliştirrmek kolaymı sistem mürtede kurulsa bile özelliklerini verirmi yapmayın dürüst olun dürüst zararda olsa alınacak üzerinde çalışılacak ve geliştirilecek bu arada o ilke teknolojileri hakkında bilgi alınacakne oldu ingilizlerin getirdiğimarkonu sistemleri kullanmadan hurdalıkta gitti 900milyon sterlin beyler neredeydin hava savunma sistemleri hurdalıkta örtülü ödenekten aıdığınız 5 milyar doların hesabını vermeden oturduğu yerden konuşmak kolay vatandaşın karşısına geçte konuşalım her şeyi kötüleme

  (1) (0)

 • @gencoglu______Var a yok a herseye yorum yazan birisisin.Aslinda sana cevap vermem, ama adimi kullanmissin.Put derken Ataturk u kastediyorsan,PUT un kurdugu ve kurtardigi topraklarda ne isin var?Heykel masrafini dusunecek kadar iktisadi kafaya sahipsen git once sizinkilerin yaptigi harcamalara bak katrilyon harcanan saraylara,ozel ucaklara,Suriyelilere verilen paralara bak.Bu ulke zaten Ataturk un hangi harcamadan banhsediyorsun.Geri kalmamizin en guyuk sebebi,gunan diye danha dune kadar cocuklarini okula gondermeyen,bilime,ilime,sanata karsi olan kesimdir...

  (0) (1)

Tüm Yorumlar