16 Ocak 2019 17:27

Bomba değişiklik geliyor yaşa takılmadan emeklilik imkanı!

Bomba değişiklik geliyor yaşa takılmadan emeklilik imkanı!

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanan yeni tasarının yasalaşması durumunda, 1999 yılından önce sigortalı olan yüzbinlerce kişinin, diğer koşulları da sağlamaları halinde, "yaşa takılmadan" emekli olabileceğine dikkat çekti.

TBM Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman konuyla ilgili şöyle konuştu:

"2016 ve 2018 yıllarında TBMMye sunulan emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanmış Kanun Teklifine göre, ilk SGK girişi 08.09.1999 ve öncesinde olanlardan, erkek ise 25 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar, kadın ise 20 yıl zorunlu hizmet süresini ve emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlayanlar bu haktan faydalanabilecekler.

"Bir başka deyişle, bu teklif Ekim ayında yasalaşırsa, erkek için 1993 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, kadın için 1998 yılı Ekim ayından önce ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, gerekli olan 5000 ile 5975 gün aralığındaki hizmet prim günlerini tamamlamışlarsa, bu yasadan yararlanarak üç ay içinde yazılı başvuruda bulunmaları halinde emekli olabilecekler.

"Ülkemizdeki emeklilik yaş şartı mecburiyeti 1999 yılından sonra gelmiştir. Dolayısıyla teklifte gördüğümüz üzere, sadece 1999 yılından önce SGK kapsamına alınanları dikkate almaktadır.

"1999 yılı öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayanlar, o tarihlerde herhangi bir şekilde yaş şartıyla alakalı bir zorunlulukları bulunmadığından, 1999 yılından sonra gelen yaş şartı mecburiyetiyle ciddi mağduriyet yaşamışlardır. Bu teklifin kabulü halinde en azından bu mağduriyetin bir kısmı giderilmiş olacaktır."

Duman, sigortalıların dikkat etmeleri gereken konuları da şöyle anlattı:

- Kanunun yürürlüğe girmesiyle gereken 20 yıl ve 25 yıl gibi zorunlu hizmet süresini, SGK ilk giriş tarihinden önce askerlik vazifesini yapmış olanlar ve/veya yurtdışında çalışmış olanlar borçlanma yöntemiyle tamamlama hakkına sahip olacaklar.

- Prim günlerinde eksik olanlar ise doğum, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma yöntemleriyle eksiklerini tamamlama haklarına sahip olacaklardır. Diğer yandan yaş şartı kanunundan önceki emeklilik ile alakalı kanunları incelediğimizde, ilk SGK girişleri 18 yaşından küçük olanların, 18 yaşını doldurduğu tarih SGK ilk girişi olarak kabul edilmektedir.

- Bu durumda anlaşılıyor ki Kanun Teklifinin aynen kabulü halinde, 1975 Yılı Ekim Ayından önce doğan erkekler ile 1980 Yılı Ekim Ayından önce doğan kadınlar bu Kanundan yararlanarak emekli olabileceklerdir. Kanun Teklifinin değiştirilmesi ya da yeniden düzenlenmesi halinde güncel detaylarını yeniden değerlendireceğiz. 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (15)
 • 1988yılıekim 1sigorta başlangıç arada çalışmadım gün eksiğim çok iki çocuğum var geriye dönük öfeme olanagım olabilitmı 1974 ylı 7 nisan doğumlu bir bayanım

  (0) (0)

 • Ayhan bey prim günleriniz boşa gitmiyor sayılıyor fakat sgk başlangıç için 18 yaş istiyor yani 1986 dan itibaren zorunlu 25 yıl sayılacak ve gün olarakta 1982 girişiniz sayılacak

  (0) (0)

 • İyide ben 1968 doğumluyum 1982 sigorta girişim var yani o zaman henüz 14 yaşındaydım ve şimdi o zaman ödediğimiz primler boşa mı gitti onların hesabını kim verecek bize bu nasıl bir adaletsizlik bu nasıl adalet kalkınma partisi bumudur yani adalet anlayışı

  (4) (1)

 • Eğer gerçekten bu yasa cikarsa inanıyorum ama suan 45 yaşındayım yani 4 yıl sonra emekliyim.

  (1) (4)

 • TUZU KURU OLANLAR İÇİN SORUN YOK SABAH GEL AKŞAM GİT EKMEK DEVLETTEN SU DEVLETTEN KOLTUKTA SICAK OHHH KAÇ BİN İŞSİZ GENÇ VAR ÜLKEMİZDE İŞ BEKLEYEN ATAMA BEKLEYEN BU DURUMUDA DİKKATE ALAN VARMI ACABA

  (1) (5)

Tüm Yorumlar