17 Kasım 2018 09:21

Binlerce çalışana müjde: Maaşlar yükselecek!

Binlerce çalışana müjde: Maaşlar yükselecek!

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen teklifle birlikte sağlık çalışanlarının yüzü gülecek.

Bedelli askerliğin de yer aldığı torba yasa teklifinde Hükümet, binlerce hekim, hemşire, eczacı ve sağlık personelinin yüzünü güldüren reforma imza attı. Buna göre diş hekimi ve tabip emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılacak.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen teklifte hem sektörü hem de sağlık çalışanlarını ilgilendiren önemli düzenlemeler şöyle:

EMEKLİ AYLIĞI YÜKSELECEK

Tabip ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılacak. Pratisyen hekim emeklilerine yaklaşık bin 500 TL, uzman hekim emeklilerine ise 2 bin TL emekli maaşı artışı sağlanacak.

EK ÖDEMELER ARTIYOR

Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Sağlık Kurumları ile Rehabilitasyon Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun kapsamında personele verilecek ek ödemelerin tavan kat sayısı artırılıyor. Uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında elde edilen gelirin yüzde 50'sine kadar olan kısmı bu hizmetlerde görev alan personele ek ödeme olarak dağıtılabilecek.

BİRDEN FAZLA İŞ İMKÂNI

Tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda Sağlık Bakanlığı'nca yapılan istihdam planlamaları çerçevesinde çalışacak.

FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI

Hekim, eczacı, hemşire gibi sağlık personeline yılda 60 gün fiili hizmet zammı veriliyor. Bunların yanı sıra Uluslararası Sağlık Hizmetleri Şirketi kuruluyor. Şirket, Türkiye'nin sağlık alanındaki yüksek potansiyelini ve rekabet gücünü değerlendirerek sağlık turizminden döviz geliri sağlamak için ülkedeki hizmetlerin tanıtımını yapacak.

SAĞLIK TURİZMİNE TEŞVİK

Sağlık turizminin teşvikine yönelik düzenlemeler de yapıldı. Üniversitelerle uluslararası sağlık turizmi tesisi yetkisi verilen kuruluşlar arasında işbirliği yapılabilecek. Bakanlık ve üniversite hastanelerinde çalıştırılacaklar, ilgili kanunlardaki sınırlayıcı hükümlerden istisna olacak. Bu kapsamda verilen hizmetin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ücretinin yüzde 50'sini geçmemek üzere hizmeti alan sağlık kuruluşu hekime ödeyecek.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (22)
 • Bir öğretmen maaşı nasıl az olur ya sözleşmeli bile 3 bin küsur alıyor toplu taşıma zaten indirimli .neye yetmiyor bu maaş . asgarî ücretli bile bu kadar şikayet etmiyor

  (0) (0)

 • 16 YILA YAKIN REİS DEDİK-HEP DESTEK OLDUK..ÖĞRETMENLİK YILLARIMIZ MAAŞLARIMIZIN AZ OLMASI SEBEBİYLE BORÇ VE KREDİ ALTINDA GEÇTİ..HALA ADAM GİBİ BİR ZAM YOK...AMA BUNUN YENİDEN OY MESELELERİ OLACAK..ÜLKENİN BEKASI DEDİK YİNE VERDİK OYUMUZU REİSE VE PARTİSİNE..REİS MESAJI ALMADI GALİBA..EMEKLİLİĞİMİZ BİLE BORÇ HARÇ İÇİNDE GEÇİYOR 35 YILLIK BİR EMEKLİ ÖĞRETMEN OLARAK!..EĞER SAĞLIK ÇALIŞANLARI GİBİ HİÇ DEĞER VERMEDİĞİZ ÖĞRETMEN VE EMEKLİLERİNE BİR DÜZENLEME YAPILMAZSA REİS'E VE PARTİSİNE OY VERİRSEK VE DE VERDİRİRSEK ŞERREFSİZ OLALIM DİYOR,BAŞKA BİR ŞEY DEMİYORUM...HADİ BAKALIM''...

  (0) (0)

 • sağlık çalışanlaı da olmuyor sadece dr lara doğprusu

  (0) (0)

 • herkese zam taşeron nasıl ezilir nasıl maaşı yükseltilemez diye çalışılıyor sanırım özel sözleşmeli personel olarak bizleri de görün azıcık ne olur sözleşmeli personelin önüne özel koymakla olmuyor bu işler

  (0) (1)

 • Haber başlığını lütfen içeriğe uygun veriniz. Sağlık çalışanlarına yazarsanız daha yerinde olur.

  (1) (1)

Tüm Yorumlar