18 Kasım 2018 17:47

Benzin ve motorin için zam talebi!

Benzin ve motorin için zam talebi!

Akaryakıtta, 17 Mayıs’tan bu yana “eşel mobil” uygulamasıyla fiyatlar sabit tutuluyor. Petrol ya da döviz kurunda yaşanan artışlar Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan ayarlamayla pompaya yansıtılmıyor.

Akaryakıtta fiyatları etkileyebilecek önemli bir talep gündeme geldi. Akaryakıt sektörü, ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve karlarını içeren marjlarında artış istiyor.

Sektör, bu konudaki talebini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na da iletti. Sektör kaynakları, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan randevu istediklerini belirtti. Kaynaklar, “Nakliye, işçilik ve cari harcamalarımız arttı. Marjlarda düzenleme yapılmalı” dedi.

Habertürk muhabariri Olcay Aydilek'in aktardığı habere göre; EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayi marjlarını belirlerken referans ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’ya bakıyor. Kurum, bu ülkelerin ortalamasını alarak, Türkiye’deki marjların belli bir düzeyde oluşmasını sağlıyor. Halen, dağıtım şirketi ve bayi payı litre başına benzin ve motorinde toplam 55-60 kuruş düzeyinde seyrediyor. Marj artışı benzin ve motorinde zam anlamına geliyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (32)
 • Devlet için Reis için ülkeye daha iyi hizmet etmeleri için para lazım o yüzden litresine 1-2 lira zam yapılsın ama cogunlugu vergi olarak ayarlansın ama gariban istasyon sahipleri unutulmasın

  (2) (2)

 • bu millete müstehaktır. yok mu artıran zamları ? zam yap patron zzzaaam yap mazıota benzine zaaam yap böyle yönetilmek isteyen hertürlüsü müstehak

  (0) (38)

 • bu tekadam reşimine karşı olmakla birlikte yinede bu sorumusz seçmenlere okkalı bir zam yapılmalıki feleği yoldan ,gözleri yuvasından çıksın .oh olsun

  (0) (0)

 • ONLARIN OY VERDİKLERİ PARTİLER İKTİDARA GELİRSE; VATANDAŞIN ELİNDEKİ ARAÇLARI GERİ TOPLAYIP BİRER EŞEK VERİR. CHPNİN İKTİDAR TARİHİNİ ARAŞTIRSINLAR BUNU ÇOK İYİ GÖRÜRLER HOŞ IQSU VÜCUT ISISININ ALTINDAKİ CHPLİLER BUNU ANLAYAMZLAR AMA NE YAPACAKSIN ONLARDA BU ÜLKENİN VATANDAŞI.

  (1) (1)

 • SENİN PONPAN VAR GALİBA ZAM İSTİYORSUN... SEN NE AYAKSIN YAA..

  (0) (3)

Tüm Yorumlar