13 Aralık 2018 07:59

Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı?

Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkacak mı?

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin açıklaması sonrası TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yapılacak görüşmelerde 28 günlük eğitimden vazgeçilmesi ve bedel miktarını ödeyenlerin hiç silah altına alınmaması ihtimali doğdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bedelli askerlikte 28 günlük eğitimi gereksiz bularak eleştirmesi, kanun teklifinin de seyrini değiştirme ihtimalini doğurdu. Pazartesi günü TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yapılacak görüşmelerde bir önerge ile 28 günlük eğitimden vazgeçilmesi ve bedel miktarını ödeyenlerin hiç silah altına alınmaması eğilimi doğdu.

MHP'li üyeler komisyonda 28 günlük eğitimin kaldırılmasını talep ederse, AK Partş istemese bile MHP ve muhalefetin oyları değişiklik için yeterli bulunuyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda AK Parti'nin 15, CHP'nin 7, MHP ve HDP'nin 3'er, İYİ Partinin ise 2 üyesi var. Komisyonun Başkanvekilliği görevinde de, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu bulunuyor.

"BEDELLİLERİN DE ASKERLİK ANISI OLSUN"

TBMM'deki milletvekilleri arasında , bedelli askerlik yapacakların 28 gün eğitime alınması ya da hiç silah altına alınmaması şeklinde beliren iki görüşün de destekçileri bulunuyor. 28 günlük eğitimi destekleyen milletvekilleri, gençlerin kısa süreli de olsa üniforma giymesinin, vatan görevi bilinci açısından önemli olduğunu belirterek, "Askerlik görevi Türk halkı için önem taşıyan bir kavram. Anayasa'da da vatan hizmeti, hak ve ödev olarak yer alıyor. Bu görev 28 gün de olsa kışla kokusu alınarak yapılmalı, bedellilerin de askerlik arkadaşı ve askerlik anısı olsun" görüşünü savunuyorlar.

 "28 GÜNDE KİMSE BİR ŞEY ÖĞRENEMEZ"

28 günlük eğitimi gereksiz bulan milletvekilleri ise "Askerlik harp sanatı. 28 günde kimse birşey öğrenemez. Bu eğitim hem verimsiz olacak, hem de yüz binlerce bedelli asker için devlet, giyim kuşamdan yemeğine kadar harcama yapacak. 28 gün askere gidecekler, uzun dönem askerlerle birlikte aynı kışlada olacağı için kadro er ve erbaşlar açısından moral motivasyon bozukluğu da yaratıyor. Özel sektörde çalışanların 28 gün iş yerinden ayrılması da hem kendisi hem de işveren açısından sıkıntıya yol açar. Bedelli 2011 ve 2014 yıllarında olduğu gibi silah altına alınmadan uygulanmalı" görüşünde birleşiyorlar.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (37)
 • 2011-2014 bedelli çıktığında nerdeydiniz.Şimdi konuşuyorsunuz.

  (0) (0)

 • Bahçelinin dediği gibi devlete ayrı bir yük olacaklar.Ödedikleri paranın bir kısmını devlet onlara harcamak zorunda kalacak.Hiç gitmeseler daha iyi.

  (0) (2)

 • Uzun dönem askerin eğitimi zaten bir aydır. Sonra usta asker olup birliğine gider. Bilmiyormuş gibi konuşup da milleti kandirmayin. Seferberlik görev emrini kim ustlenecek. Eğitim almadıkları için bedellilere bu vazifede de torpil gecilecek. Her şey para değildir. Ordunun yedek birliklerini zaafiyete ugratiyorsunuz.

  (4) (2)

 • Sayın Bahçeli, utanmasa askerlik yapmaya ne gerek var diyecek.

  (2) (2)

 • Sayın Devlet bey bu askerlik yaşı neden 20 ve üzeri olmadı yine ayrım yapıldı buna büyük olarak el atsanız yine hükümet ayırdı 20 yaş ve üzeri bedelliden yararlanmak isteyen her vatandaşa bu hakverimelidir

  (1) (3)

Tüm Yorumlar