21 Ocak 2019 14:47

Başkan Gültan Kışanak özerklik istedi

Başkan Gültan Kışanak özerklik istedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Biz sadece siyasi özerklik değil mali özerklik de istiyoruz" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, yerel yönetimleri demokrasinin temel taşı olarak gördüklerini belirterek, "Türkiye’deki yasal mevzuatlar tam tersine; yerelin ne yaptığına karar veren bir mekanizmadır. Mali konularda, yerel kaynaklar üzerinde tasarruf, görüş bildirme, maddi kaynakları geliştirme konusunda inisiyatif hakkı üzerine tartışmalıyız. Biz sadece siyasi özerklik değil mali özerklik de istiyoruz" dedi.

PARALAR NEREYE HARCANIYOR? 

Başkan Gültan Kışanak, sivil toplum örgütlerinin 27-28 Eylül’de Van’da düzenlenecek 'Demokratik Ekonomi Konferansı'nın Diyarbakır’daki hazırlık çalıştayına katıldı. Kışanak, yerel kamu kaynağını yerelin nasıl kullandığının tartışılması gerektiğini anlatırken, "Diyarbakır; kamu kaynağını elinde barındıran en büyük şehirdir. Bu yerel kaynaklara karşı özel bir politika izleniyor. Bu yerel kaynaklardan kazanılan paralar nerelere harcanıyor? Bunları tartışmak gerekiyor. Bu eksik kalan bir alandır" dedi.

KÜRDİSTAN'DA İŞSİZLİK DERİNLEŞİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, ’Kürdistan’ olarak nitelendirdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özel ekenomi politakaları uygulandığını belirterek şöyle dedi:

"Kürdistan’da işsizlik durumu giderek derinleşiyor. Bu da siyasi ve ekonomik politikalarla bağlantılıdır. Türkiye mali hükümler ile ilgili tüm maddelere çekince koyuyor. Türkiye’deki yerel yönetim ve merkezi yönetimler arasındaki ilişki tamamen bağlılık ilişkisidir. Yerel yönetimleri demokrasinin temel taşı görüyoruz. Türkiye’deki yasal mevzuatlar ise tam tersine yerelin ne yaptığına karar veren bir mekanizmadır. Biz sadece siyasi özerklik değil mali özeklikte istiyoruz."

HALK YEREL YÖNETİMLERİ DESTEKLEYEN BİR POZİSYONDA OLMALI 

Kapitalizmin içerisinde yaşam alanları bulabilmek için yeni yaşam alanlarının inşa edilebileceğini söyleyen Kışanak, bu konuda tek düzenleyici görevin yerel yönetimlere verilmesinin eksiklik olacağını söyledi. Böyle olursa merkeziyetçi olacağını ve yerelin devletleşeceğini belirten Kışanak, "Halk kendi sivil inisiyatif ile komün ve kooperatifleri ile bu süreci yürütmeli ve yerel yönetimlerde destek veren bir pozisyonda olmalıdır" dedi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (44)
 • Türk Milletini bir çınar ağacına benzetirsek Kürtlerde bu çınar ağacının bir koludur.Sözde Kürt aydınlar sizlere neler oluyor?...

  (0) (0)

 • Kınıyorum. Devletin itibarını bu hale düşürenleri 2 kere kınıyorum.

  (0) (0)

 • siz önce kaçak işlerden ne kazandınız onu söyleyin, elektrik parasını ödeyin, bu devlete borcunuzu ödeyin ondan sonra size birşey veren bulunur

  (0) (0)

 • Boşverin bu safsataları söylediklerinize kendiniz bile inanmıyorsunuz ya sırf kötülük olsun bölge insanı meteliğinize muhtaç kalsın diye bütün bu saçmalıkları savunuyorsunuz.

  (0) (0)

 • O zaman bırakın bu et,tırnak muhabbetini,kız aldık verdik palavralarını.Evli evine köylü köyüne.Varmısınız?

  (0) (0)

Tüm Yorumlar