19 Temmuz 2018 03:12

Barzani'ye 'Referandum ertelensin' dediler

Barzani'ye 'Referandum ertelensin' dediler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, 25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi referandumun ertelenmesini istedi. Goran tarafından yayımlanan açıklamada, hareketin üst düzey yetkililerinin Süleymaniye kentindeki parti merkezinde bir araya gelerek, IKBY'deki siyasi durum ile bağımsızlık referandumu meselesini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, IKBY'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu kararının yasal, ekonomik, siyasi ve toplumsal zemine uygun olmayan bir durumda alındığından dolayı ertelenmesi istenilerek şu ifadelere yer verildi:

KONSENSÜS VURGUSU

"Referandum, bağımsızlıktan önce atılan bir adımdır. Ancak 25 Eylül'de yapılması için alınan referandum kararı, özellikle tartışmalı bölgeler hususu başta olmak üzere (Kerkük ve 140'ıncı maddeye giren bölgeler) mevcut siyasi, güvenlik, ekonomik ve toplumsal duruma uygun değildir, yasa dışıdır ve konsensüs sağlanmadan alınmıştır. Bu yüzden referandum daha uygun zamana ertelenerek meclise taşınmalıdır."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • ufuk kardeşim gömlek ceket iyi de kravata ben de karşıyım. devlet dairesinde çalışıyorum ve takmıyorum kimse de bana o saçma sapan zımbırtıyı taktıramaz. adı üstünde hırvatların icadıdır kravat ve bizim kültürümüzde de şeklinde de benimsememizde de hiç yeri yoktur. çok tuhaf bir şey geliyor bana takınca boğuluyor gibi oluyorum ve takmıyorum. gerekte yok. olmasa da olur yani.

  (1) (0)

 • Demek henüz yabancıların istediği alt yapı hazır değil! 2003 Irak işgalinde Peşmerge Amerikan askerleri gözetiminde nüfus tapu dairelerini yakıp, yıktı. Uluslararası kuruluşlar açıkça dünyanın her yerinden bölgeye gelen Kürtlere yüz binlerce dolar verdi. Türkmen ve Araplar katledildi, kovuldu. Bunlara inanan, binlerce yıllık komşusunu satan çok pişman olacak..

  (0) (11)

 • Aynı şeyi ben de gömlek ceket giyip de, batı icadı diye inatla kravat takmayanlara söylüyorum...

  (0) (0)

 • la bi gidin üstünüza başınıza adam gibi birşeyler giyin. ne bu giydiğiniz garip kıyafetler. terörist gibi. yoksa gömlek pantalon ceket yollayalım buradan.

  (1) (0)

 • barzani kafasına göre davranmayı sürdürürse, başına balyozu yer.barzani ,türk işbirlikçiliğini bırakmalı ve koordineyi bozmamalıdır.karşınına dikilmelten kaçınmayız.

  (0) (0)

Tüm Yorumlar