19 Ocak 2019 09:00

Süleyman ÖZIŞIK suleyman@internethaber.com

Bana kızan CHP'liler burada mı?

28 Ağustos tarihinde yazdığım, "CHP ile HDP yeni ittifaka hazır" başlıklı yazıya CHP'den büyük itirazlar gelmişti. O yazının ana hatlarını hatırlatmakta yarar var.

Demiştim ki:

"Zamanı geldiğinde hepimiz CHP ile HDP'nin yeniden iş birliğine soyunduğunu göreceğiz."

Bu iddiada bulunma nedenimi de HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin bir açıklamasına dayandırmıştım.

O açıklamayı da hatırlatayım.

"HDP kapılarını herkese açık tuttu, yine açık tutacak. İttifaklarımızın dayandığı temel çizgi budur. 24 Haziran’da eksik bıraktığımız işi yerel seçimlerde yapalım. Yerel seçimler bu işin ikinci turu olsun" diyordu Sezai Temelli...

"Sen nasıl bunu söylersin. Müneccim misin" diyerek saldıranlara, küfür ve hakaret savuranlara bugüne kadar cevap vermedim. Çünkü benim yerime CHP'den bir ismin cevap vereceğinden emindim.

O cevap önceki gün geldi.

CHP'li Dursun Çiçek, lafı hiç eğip bükmeden, kriterlerine uyan HDP'lileri CHP'den aday gösterebileceklerini ifade etti.

Kriter dediği ne peki, bir de ona bakalım:

"PKK ile bir bağlantısı olmayan, Cumhuriyete, temel değerlere, o dört ilkeye bağlı olacakmış adaylar bulup CHP’den aday gösterelim” diyor beyefendi.

Önce dikkatinizi şu noktaya çekeyim de gözden kaçmasın.

Bu sözleri söyleyen zat, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Albay rütbesine kadar yükselmiş ve emekli olmuş. Yüzlerce, binlerce silah arkadaşı, PKK tarafından şehit edilmiş. Binlercesi gazi olarak yarım yamalak bir hayat yaşıyor.

Şimdi bu arkadaş, PKK'nın kanlı görüşlerini Meclis'e taşıyan HDP'nin milletvekilleri arasında Cumhuriyete, temel değerlere ve dört ilkeye bağlı birileri olup olmadığını araştırıyor.

Onlarla ittifak kurmanın elzem olduğunu söylüyor.

Niçin?

AK Parti iktidarını istemediği için. Kayyumların elinde şaha kalkan belediyeleri yeniden PKK'nın gelir kaynağı haline getirebilmek için...

Yahu ne gerek var böyle kıvırmaya? 

Ne gerek var ıkına ıkına konuşmaya? Seçmeninizin karşısına geçin, "Biz PKK'nın partisiyle ittifak yapacağız" deyin, olsun bitsin!

AK Parti nefretiyle dolup taşan seçmenleriniz buna itiraz etmez zaten, niye korkuyorsunuz?

"Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyenlere, "Mustafa Kemal'in itleri" diye hakaret eden Sırrı Sakık'ı da Ağrı'dan aday gösterin. 

Vallahi kimse itiraz etmez. 

Yıllardır teröre ve teröriste verdiğiniz destekle, HDP'den bir farkınız olmadığını zaten gösterdiniz. Öyle bir hale geldiniz ki, partinin anahtarının HDP'nin eline verseniz bile kimsenin gıkı çıkmaz.

Selahattin Demirtaş’ı Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapacağınızı söylediniz, tek bir eleştiri dahi gelmedi. Belediye Başkanı’nın lafı mı olur?