17 Ocak 2019 16:37

Bakanlıktan flaş açıklama 80 bin kişi işe alınacak!

Bakanlıktan flaş açıklama 80 bin kişi işe alınacak!

Çalışma Bakanlığı son dakika yaptığı açıklamada 80 bin kişinin işe alınacağını açıkladı. İşe alınacak kişilerin okullarda temizlik, bakım ve onarım işinde çalıştırılacağı öğrenildi. İşte başvuru tarihi ve şartları;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların açılmasıyla birlikte toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişiyi istihdam edecek. Bu kişiler okulların temizlik, bakım ve onarımı görevlerinde çalışacak.

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Üç bakanlık arasında imzalanacak "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" işbirliği protokolüyle, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR kanalıyla, okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktaracak. Ayrıca, okullarımızda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20.000 ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?
TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla birlikte başlayacak" denildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz” dedi.

İŞKUR'DAN YAPILACAK
İŞKUR üzerinden alınacak başvuruların ardından program, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak. Eğitim öğretim yılı süresince de devam edecek. TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödemeler gerçekleştirilecek.

TYP NEDİR?
İŞKUR, işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşması hedefleniyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (11)
 • devlet hastanesindeki doktor , hastanede önceden taşeron şimdi kadro lu çalışan bayanların %50 den fazlasının akp li il ve ilçe yöneticilerinin metresi yada imam nıkahli sevgilileri olduğunu söylemişti , eğer doğruysa allah belalarını versin yok değilse doktorun belasını versin..

  (0) (0)

 • iş alınacakların hiç biri hak ederek girmeyecek akp üye olan girecek iş kurda bile artık akp üye olmayana iş verilmiyor kral çıplakkkkkkkkkkk uyan ülkem

  (0) (0)

 • Seçim ekonomisine girdik. Eyvah!

  (0) (1)

 • hükümet adam gibi iş yapsın artık torpili kaldırsın adil olun artık

  (0) (3)

 • devletin malı deniz yemeyen deli alın yiyin hani küçülecektik hani bürokrasi sıfıra inecekti ne var ne yok sattınız madem satacaktınız bu işçileri niye alıyorsunuz yanınıza yeme ortağımı alıyorsuınuz sus payo veriyorsunuz milletin kanını iliğini emdiniz bitirdiniz esnaf vergisini bağkurunu ödeyemiyor hala devlet giderlerini arıtıryorsunuz suriyeliler başa bela nedir bu kardeşim milleti delirtmeye mi odaklandınız.

  (0) (1)

Tüm Yorumlar