21 Kasım 2018 17:47

Bakan Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

Bakan Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Başka bir rekabet var. Başka bir bilim ve teknoloji var dünyada. Bizim kıyameti koparmamız lazım eğitimde. "Bir şey yapmak lazım"ın ötesinde kıyameti koparmamız lazım" dedi.

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi" konferansına katıldı. İstanbul'da bir otelde düzenlenen konferansta bilim, sanat, hukuk sendika ve düşünce kuruluşlarından eğitim gönüllüleri de yer aldı. 

Konferansın açılışında konuşan bakan Selçuk konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

— Araştırma, sorgulama akıl ve kalp için buradayız. Sizler hepiniz iyi ki buradasınız. Eğitim, antropolojidir. Nörobilimdir. Biyolojidir. Eğitim ilahiyattır, felsefedir. Eğitim sadece 'eğitim' değildir. Sadece eğitim olursa kısır kalır. Bu topluluğa bir isim verilseydi, "iltifat beklemeksizin marifete talip olanlar grubu" denilebilirdi size. Hiçbiriniz iltifat beklemiyorsunuz. Hepiniz marifetin peşindesiniz. Bizim böyle bir gruba ihtiyacımız var.

— Size bir isim verilseydi bir şey yapmak lazım grubu derlerdi. Bir şey yapmak lazım. Dahi sayısı, üstün zekalı sayısı bizim ülkemizin nüfusu kadar olan ülkeler var dünyada. Başka bir rekabet var. Başka bir bilim ve teknoloji var dünyada. Bizim kıyameti koparmamız lazım eğitimde. 'Bir şey yapmak lazım'ın ötesinde kıyameti koparmamız lazım.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • Bu ne şimdi! Oraya gelip bizmi yapacaz!. Oraya koydular ne yapacaksaniz yapin- zaten soran yok gelenler kafasına ne eserse onu yapıyor! Eğitimin Kulağın arkası da var mesela unutmadan söyleyeyim de orayı da halledin bir zahmet. Eğutimin Herşeyi defalarca edildi de dokunulmayan orası var.çorba mi oldu yalamami oldu anlamadim.

  (0) (0)

 • Sayın Bakan'ın "kıyamet koparmalıyız" anlatımına katılmaktayım. Eğitimde kıyameti koparmak, her konuda koparmaktır. Adalette, sağlıkta, Dünyanın gerisinde kalamayız. Bu sözler ümit verici ve gönülden söyleniyor gibi. Ayağa kalkmamız lazım, her konuda. Vakit yok, şimdi, söze gerek yok şimdi ayağa kalkalım. Yürüyelim.

  (0) (1)

 • Sadece bir iki örnek, USA de anasınıfı da 3-4 öğrenciye bir öğretmen,bizde özelde bile 25-30 öğrenciye bir iki öğretmen, Hollanda da matematik dersinde bir konu 1 senede, bizde aynı konu 2 haftada, finlile rde ise asıl dersler resim, müzik, beden eğitimi dersleri.... Müfredatta değişiklik olmadıkça öğretmen ne yapsın sürekli sıkılıp duran öğrenci ne yapsın, çağa ayak uydurmadıktan sonra...

  (0) (1)

 • Kreş Ana sınıfı İlk Okul Orta Okul Lise hedef ilave derslere katılmadan Üniversite kazanabilme ve Ünicersite Eğitiminde hedef mezun olanlar tamamı devamında rahatlıkla Yuksek lisans ve PH sorunsuz girme ve birirebilme sade Ülkemizde değil Dünya genelinde GB EU USA İsrael Kanada Japonya Çin...benzer hedef alınırsa san.üretim bilim ve Refah sevyemiz artar.Eğitim Yarışmasında Çıta yukselte Hedefi

  (0) (1)

Tüm Yorumlar