16 Ocak 2019 21:26

Bakan Murat Kurum açıkladı: 218 bin çiftçi faydalanacak

Bakan Murat Kurum açıkladı: 218 bin çiftçi faydalanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, hazineye ait arazilerin kiralanmasından 218 bin çiftçinin faydalanacağını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacaklarını ve uygulamadan 218 bin çiftçinin faydalanacağını bildirdi.

'Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilerimize Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme'yi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli birlikte tanıttı. Proje 218 bin çiftçiyi etkileyecek. Buna göre hazineye ait tarım arazilerinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını sağlanacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ortak basın toplantısı düzenliyor. Basın toplantısının konusu "Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilerimize Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme."

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle: "Bu araziler eğer belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeyse, hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satabileceğiz. Taksitle ödenmesi halinde ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitte vade farkı alınarak ödenebilecek. Bu araziler eğer belediye ve mücavir alan sınırları dışındaysa, rayiç bedelinin yarısı düzeyinde bu arazileri alabilecekler.  Bu bedellerin tamamını vatandaşlarımız peşin ödemek isterse yüzde 20 indirim yapıyoruz. Yarısını peşin ödeyeyim derse yüzde yine 10 indirim yapıyoruz. Taksitli satışlarda ise 6 yılda 12 eşit taksitle yine bu satışları gerçekleştirebiliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz; mera vasfında gözken ama mera olmayan, atıl ancak kullanılmayan ekonomiye kazandırılması gereken tüm arazileri ki bu süreçte tarım ve orman bakanlığımızla uyum içinde çalışıyoruz. Bunları da size süreçte bakanımızla birlikte açıklıyor olacağız. Gerçekten çiftçimizin sanayicimizin, tekstilcimizin, turizmcimizin önünü açmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak biz bu çalışmaları ilgili bakanlıklarla yapıp süreç içerisinde 10 günde bir kiralanma, satış, sertifika bu işleri de sizlerle paylaşacağız. 10 günde bir kiralanma, satış bu işleri de sizlerle paylaşacağız. Çiftçilerimiz bizim için vatandaşımız ve çiftçilerimiz açısından önemli süreçte değişiklikler ve bu düzenlemeleri yapmak da bizim en önemli vazifelerimizden biri.

PAKDEMİRLİ: 1 MİLYON İNSANI ETKİLEYEN PROJE
Bakan Pakdemirli ise şunları söyledi: "Ben de hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sayın bakanım bana bu projeden bahsettiği zaman destekleyeceğimizi kendisine söyledim. Ve sıkı ve hızlı bir çalışmadan sonra bu çiftçiye alınmış inisiyatifin üzerine ne koyabiliriz dedik? Bizim de bazı katkılarımız oldu. 218 bin çiftçiyi bu etkiliyor. Aşağı yukarı 1 milyon insanımızı etkileyen bir proje bu. Tabi yeni hükümet sisteminin de bir getirisi olması gerekiyor. Burada hızlı koordinasyon bizim için çok çok önemli. Bunlardan güzel örneklerden biri de sayın çevre bakanıyla birlikte olduğumuz bir proje. Devlet vatandaşıyla malını mülkünü paylaşıyor. Sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınmış olacak. Çiftçi kardeşlerimiz kira bedelini ödeyerek tarım arazilerini ekip biçecek. Bu düzenleme toplam arazilerin %5’ini kapsıyor. Bunu da kayıtlı olacak hale getirdik ve çiftçi kayıt sistemine bu vatandaşlarımız kayıt olacaklar. Peki bunun getirileri ne? Kullanıcılar arazinin verimini artıracak. Çiftçi bundan sonra isterse araziyi satın alabilecek. Suyuna, sulamasına, traktörüne, daha iyi tohumuna yatırımını yapacak. Ucuz kredi imkanlarından faydalanacak, tarım sigortalarından faydalanacak ve kayıt altına alınan araziler bundan böyle tarımsal desteklerden faydalanacak."

ECRİMSİL BEDEL NEDİR?
Ecrimisil; Hazine taşınmazının, İdarenin izni dışında gerçek veya tüzel kişilerce işgal veya tasarruf edilmesi sebebiyle, İdarenin bir zarara uğrayıp uğramadığına veya işgalcinin kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın İdarece talep edilen tazminatına deniyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • Sayın bakanım çok temiz birisine benziyorsun rica ediyorum. Şu şehirlerdeki betonlaşmayı durdur çok katlı yapılaşmayı durdur her daire başına en az iki tane otopark zorunluluğu getirdi ne olur biraz vatandaşlarını düşünüyorsan

  (1) (0)

 • Merhaba benim koyumdede mera olarak adlandırılan ama köylü tarlası olarak geçen yerler var ben bir bayan olarak büyük şehirden çok yoruldum köyüme gidip ciftcilikle uğraşmak istiyorum ama bir koyum olmasına rağmen köyünde ne evim var nede bir arazim Eğer dedikleriniz doğru ise ben köyünde olan merayi kiralayıp Yada gerekli kurumlardan satın alıp çiftçilik yapabilirmiyim yoksa her şeyde olduğu gibi burdada köyde şu kadar zaman oturman bu kadar zaman oturman Yada çiftçi olman şartı aranacakmi bilgilendirirseniz sevinirim Birde sizler böyle diyorsunuz ama kaymakamlığı gidince takılıyoruz gerekli kurumlar kendi işlerine gelenlere veriyorlar gerçekten çalışıp ekonomiye katkıda bulunmak isteyenlere kapıyı gösteriyorlar malesef şu Türkiye'deki kendi yakınını kayıra bir türlü son bulması bulmazda elbette bu sandıklar bir daha kurulacak saygılar dilerim

  (0) (0)

 • çifçilere köylülere verilen her vaadler yapılacak hizmetler vali beylerde kaymakam beylerde takılıp kalıyor ilgilenen takip eden yok artık metal eskimesi olmuş insanlarda 20-30 yıldır aynı koltukta oturan var yorulmuş beyler bunu ankaraya iki saat mesafede sürekli gittiğim gördüğüm şahit olduğum kendi köyüm ilim ilçem için yazdım başka illeri bilemem.

  (0) (0)

 • Planda mera alanı olarak görünen yerler ya birileri tarafından ekilmekte, ya da işgal edilmekte ya da mera vasfını çoktan yitirmiş bulunmakta. Mera alanları hayvancılık ve doğa için çok önemli. Ya iyileştirilmeli, ya da iyileştirilmek şartıyla kesinlikle kiralanmalı ama şimdiki gibi denetimsiz ve sahipsiz bırakılmamalı.

  (0) (2)

Tüm Yorumlar