18 Kasım 2018 15:35

Bakan Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması

Bakan Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, "Amacımız İdlib'deki saldırıları durdurmak'' ifadesini kullandı.

 Tahran Zirvesi'nin ardından basının sorularını yanıtlayan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Rejim bahanelerle İdlib'e saldırıyor. Bazı ülkeler kendi ajandasına göre hareket ediyor." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tahran Zirvesi'ndeki üç liderin ortak açıklamalarının ardından Türkiye dönüşü İdlib ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"Suriye'de İdlib özelinde saldırılar daha önce başlamıştır. İki devlet arasında savaşın başlaması resmi, gayrıresmi başlaması diye bir şey olmaz. İçeride radikal gruplarla ılımlı grupları ayırma konusunda çok çaba sarf ettik. Şu anda buraya saldıran Halep'ten humustan hatta güneyden daradan koridorlar açılarak ya da bilerek getirildi. Amacın zaten bunları kullanarak idlib'e saldırmak olduğunu biliyorduk. Rejim bunları bahane ederek saldırdı. Biz dün tavrımızı koyduk. Astana ruhuna uygun bir şekilde çözülmelidir, ateşkes bunun çözümü. Ayrıca batı ülkelerine defalarca söyledik. En son Rakka'dan nereye gönderdikleri belli değil, onları bahane ederek başka terör örgütlerini destekliyor. Suriye'nin istikrarı ve güvenliği için tavrını koyan tek ülke Türkiye'dir.

 "ÇABALARIMIZ TAHRAN ZİRVESİ İLE SINIRLI DEĞİLDİR"

Bildiride olduğu gibi Cumhurbaşkanımız da, ateşkesi vurguladı. Çatışmalar duracak, yine siyasi sürece odaklanacak. İran ile yoğun çaba içindeyiz. Çabalarımız Tahran zirvesiyle sınırlı değildir. Muhattaplarımızla görüşmelerimiz sürüyor.

"İDLİB ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİDİR, AKSİ TAKDİRDE İNSANİ FELAKET YAŞANIR"

Heiko Maas ile görüşmemizde de böyle bir saldırı olursa insanların evlerini terk ederek Türkiye'ye ya da başka ülkelere geleceğini söyledim, bu çarpıtıldı. 2 milyon insanın Türkiye'ye gelme ihtimali var. Böyle bir durum her yeri etkiler, orada tedbirler almamız gerekiyor. Burada BM önemli. İnsanların evlerini terk etmek zorunda kalırsa barınabilmesi için hazırlık yapıyoruz. İdlib, çatışmasızlık bölgesidir, aksi takdirde insani felaket yaşanır."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (13)
 • Bütün devletler Suriye'nin sahip olduğu doğalgaz ve petrolün peşinde olduğu açık ve seçik.Arabistan daki rezervlerin alternatifini bulmak mecburiyetinde olan devler, kozlarını Suriye üzerinde paylaşmak istemekteler.İzlenen politika Sadece iktidarın siyasetcileri ile değil, muhalefetinde bilgili insanlarının topyekun uzlaştıkları bir politika olmalı.

  (0) (0)

 • İBLİD,DE ALDIĞIMIZ 12.KONTROL NOKTASININ GÜZEL BİR PLANLARLA CEMBERE ALINMASINI VE AYNI ZAMANDADA BURAYI İBLİD,DEN GELENLERİN BURADA İKAMET ETTİRİLMELERİNİ SAĞLARSAK DAHA KOLAY OLUR 12.KONTROL NOKTASININ BİR AN ÖNCESİ CEMBERE ALINMASINI VE GEREKEN BÜTÜN GÜVENLİKLERİN SAĞLANMASINI BURADA YAPARSAK DAHA KOLAY VE İBLİD HALKINADA BURDA GÜVENLİKLERİNİN SAĞLANMASINA KATKIDA BULUNURUZ HEMDE KENDİ CEMBERİMİZİN İÇİNDE ATEŞ,KES SAĞLAMIŞ OLURUZ İBLİD,LİLERİNDE BURADA İLK ÇADIR KENT,DE YERLEŞMELERİNE VESİLE OLUR SONRASINA BAKARIZ BUNU YAPARKEN AB.DENİN DİŞARIDAN DEM VURMASINADA MUSADE ETMEYELİM EN BÜYÜK SUÇLU ONLAR TÜRKİYEMİZİN TAŞIN HER TAŞIN ALTINA CANINI KOYUYORDA NEDEN AB.DENİN KOYMADIĞINI ANLAMAKTA İSTEMEM HAVLAMA ZAMANI DEYİL İŞ YAPMA ZAMANI ŞİMDİ AB,DE

  (0) (0)

 • fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış, böyle dış politika mı olur böyle ülkemi yönetilir, fırıncılar artık istediğin kadar ekmek vermiyorlar ekmek üretimi yarı yarıya azaltılmış. Elektriğe yüzde 40 zam geldiği ortamda ne kadar dayanacaklar bakalım

  (1) (1)

 • Başımızı İdlib'te kuma sokmuşuz Doğu Akdeniz'deki enerji yataklarını başkalarının götürmelerini göremiyoruz. Uyan Türkiyem uyan!

  (2) (7)

 • Rus=abd=almanya=iran=israil.

  (1) (11)

Tüm Yorumlar