17 Aralık 2018 11:08

Bakan açıkladı: Bayramda köprüler ve otoyollar ücretsiz olacak

Bakan açıkladı: Bayramda köprüler ve otoyollar ücretsiz olacak

Ramazan Bayramına günler kala Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan müjde geldi. Arslan "Ramazan Bayramı tatili süresince Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen otoyollar ve köprüler ücretsiz olacak" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ramazan Bayramı tatili süresince, yap-işlet-devret modeliyle yapılanlar hariç Karayolları Genel Müdürlüğünce (KGM) işletilen otoyollarla köprülerin ücretsiz olacağını bildirdi.

Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı tatilinin 14 Haziran itibarıyla başladığını, bu nedenle milyonlarca vatandaşın yollara çıkmasını beklediklerini söyledi.

Karayolları başta olmak üzere, demiryolu, denizyolu ve havayollarında tüm önlemleri aldıklarını ifade eden Arslan, TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla Ankara-İstanbul (Pendik) hattında 14 ve 17 Haziran'da ek Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yapılacağını belirtti. Arslan, İzmir Mavi Tren, Konya Mavi Tren, Doğu Ekspresi, Güney-Kurtalan/Van Gölü Ekspresi, Erciyes Ekspresi, Fırat Ekspresi ve Pamukkale Ekspresi'ne de fazladan bir adet pulman vagon eklendiğini ve demiryollarının bayrama hazır olduğunu dile getirdi.

TÜM ÖNLEMLERİ ALDIK: Hava ve denizyollarında da ek seferlerin konulduğuna ve yol güvenliği önlemlerinin artırıldığına işaret eden Arslan, tüm bayramlarda olduğu gibi Ramazan Bayramı süresince de özellikle gidiş ve dönüş tarihlerinde trafiğin yüzde 60-70 artış gösterdiğini kaydetti. Arslan, bayram trafiğinde yollarda yaşanacak yoğunluk nedeniyle Bakanlık olarak kara, deniz, hava ve demiryollarında tüm önlemleri aldıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

ANA GÜZERGAHLARDA ÖNLEMLER ALINDI: "Özellikle trafiğin en yoğun olduğu karayollarımızda yol çalışmalarına ara verildi. Trafiği yoğun tatil bölgelerinde ise ana güzergahlarda da ek önlemler alındı. Özellikle otoyollar başta olmak üzere trafik yoğunluğu fazla olan devlet yollarında bakım, onarım gibi çeşitli nedenlerle eksilen şeritler trafiğe açıldı. Amacımız, yol kusurlu kazaların önüne geçmek. Ayrıca kazaların yoğun yaşandığı noktalarda daha sıkı tedbirler alabilmek için İçişleri Bakanlığı ile iş birliği yaptık ancak şu da bir gerçek ki trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90'ı sürücü hatası kaynaklı. Bu nedenle vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarmak istiyorum."

ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLECEKLER: Arslan, vatandaşların yola çıkmadan önce yol durumu hakkında bilgi alması gerektiğini belirterek, "Vatandaşlarımız, Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesinde yer alan güzergah analizi programını kullanabilirler. Bu programla en uygun güzergah ve alternatif yolların yanı sıra kapalı ve çalışma yapılan yolları da öğrenebilecekler. Ücretsiz Alo 159 hattından da yol durumlarına ilişkin bilgi alabilecekler." dedi.

KİMSENİN BAYRAMINI ACIYA DÖNÜŞTÜRMEYİN: YİD modeliyle yapılan köprü ve otoyollar hariç KGM'nin işlettiği tüm otoyollarla köprülerin arife günü dahil, bayram tatili süresince ücretsiz olacağı müjdesini veren Arslan, uygulamanın 18 Haziran Pazartesi günü saat 07.00'ye kadar süreceğini bildirdi. Amaçlarının vatandaşın bölünmüş yollar, YHT'ler, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış havalimanlarıyla sevdiklerine kavuşması olduğunu vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızdan tek bir isteğimiz var. Her zaman uymamız gereken trafik kurallarına bayram gibi yoğun zamanlarda daha özen göstersinler, kimsenin bayramını acıya dönüştürmesinler. Bu vesileyle kazasız, belasız günler diliyor, herkesin Ramazan Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum." 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (15)
 • yollar bedava hız sınırları komik. gelsin trafik ceza paraları. para lazım para. soygun vaaar. trafikte soygun var. ödemezsen süper yüksek faizle ikinci soygun vaaar. şehirlerarası yola 50-70 km. limit koy. tuzağa düşmeyen yok. soygun vaaar.

  (0) (16)

 • sömürün vatandaşı vergilerimizle yol yapıp paarayla geçiriyorsunuz sonrada sadaka gibi müjde diyorsunuz oradan aldığınız paralarla 1000 odalı saraylarda sefa sürüyorsunuz cihan imparatorluğu olan osmanlılarda bil bu şatafat yoktu

  (0) (2)

 • yalancı garanti verdiniz gene bizim cebimizden çıkacak

  (0) (3)

 • sn bakan bence siz önce turizm bakanıyla keşke bu konuları konuşsaydınız da bayram muhabbeti yapsaydınız neymiş efendim oteller yeryer %100 dolu imiş yalanın da bu kadarı kim doldurmuş pardon kaçbin trist gelmiş hani nerde kendi insanımız zaten gitmedi daha evinde okullar yeni kapandı birde tatil kısa yahu bari yalan atmayın din kardeşiyiz be

  (0) (22)

 • NEREYE GİDECEĞİZ DE OTOYOL KÖPRÜ KULLANACAĞIZ PARA YOK HERKES BORÇ İÇİNDE ZATEN 3 GÜN TATİL 2 GÜN YOLDA GEÇİYOR GERİYE NE KALDI Kİ

  (0) (17)

Tüm Yorumlar