16 Aralık 2018 07:39

AYM'nin tahliye kararına ikinci ret

AYM'nin tahliye kararına ikinci ret

Anayasa Mahkemesi'nin Şahin Alpay için verdiği tahliye kararının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru ikinci kez reddedildi. Mahkeme, AYM'nin görev gaspı yaptığını ve yetkilerini aştığını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararının ardından önceki gün Şahin Alpay hakkında tahliye talebini reddeden 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bugün Alpay'ın avukatının yaptığı itirazı da reddetti.

13. Ağır ceza itiraz gerekçesinde AYM’nin yetkilerini aştığını belirterek, “Anayasa Mahkemesi'nin dosyamızın esasına girerek karar vermesi ‘görev gaspı’ niteliğindedir” dedi.13. Ağır ceza mahkemesi, ikinci ret kararının gerekçesinde şu satırlara yer verdi;

“AYM’nin, bireysel başvuru üzerine hak ihlali olup olmadığı noktasındaki değerlendirmesi sınırsız değildir. Anayasa Mahkemesi hangi nedenle olursa olsun, yerel mahkemelerin yerine geçerek ‘delil değerlendirmesi’ ve ‘yerindelik incelemesi’ yapamaz.

Ceza muhakemelerinin ‘mahkumiyet ya da beraat’ yönündeki kararlarının yanlış olduğunu söyleyemeyeceği gibi, ‘delil durumu yetersizdir, o nedenle başvurucunun hakkı ihlal edilmiştir’ kararı vermesi de mümkün değildir.

AYM’nin bağlayıcı niteliğindeki kararları anayasa ve kuruluş kanununa uygun olarak verdiği kararlar içindir. Bunun haricinde kararların ‘kesin ve bağlayıcı’ olduğundan söz edilemez.”

Mehmet Altan ve Şahin Alpay neden tahliye edilmedi?

Hükümetten Anayasa Mahkemesi'nin tahliye kararına sert tepki

Başbakan Yıldırım'dan Anayasa Mahkemesi açıklaması

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (42)
 • Tuz kokmuş artık. Bu tür kararlar akp lilerede lazım olunca ne yapacaklar acaba, yarın.

  (0) (1)

 • neremiz saglam kaldi, neremiz bozulmadi ki!..

  (0) (1)

 • artık hukuk kalmamış yargı arap saçına dönmüş durumda

  (3) (12)

 • yoksa yadırgadınız mı? yıllardır,yanlış ile doğru-sapla saman birbirine karışmadı mı şimdide HUKUK karıştı. Hadi bayram edin.

  (0) (6)

 • bu aym de kripto fetö cüler var hsyk iyi incele

  (5) (0)

Tüm Yorumlar