19 Aralık 2018 00:24

Atatürk'ün mührü ve Lozan'ın onay metni ilk kez sergilenecek

Atatürk'ün mührü ve Lozan'ın onay metni ilk kez sergilenecek

Türkiye’nin Lozan Antlaşması onay metni ve Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 tarihli mührü, ilk kez Paris'teki Ordu Müzesi'nde sergilenecek.

Suriye’nin Rusya ile ABD arasında etki alanlarına bölüneceği tartışmalarının yaşandığı şu günlerde, Birinci Dünya Savaşı’nda Ortadoğu’yu Avrupalı güçler arasında bölüştüren gizli Sykes Picot antlaşmasının orijinal metni, paylaşım haritasıyla birlikte Paris’teki Ordu Müzesi’nde sergilenecek.

Yarın açılacak serginin en önemli parçaları arasında ayrıca yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Lozan Antlaşması’nın onay belgesi de bulunuyor. Onay belgesi ilk kez sergilenecek ve bu sayede Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal’in dosyanın üstündeki mührü de 1923’ten beri ilk kez gün yüzü görecek.

TÜRKÇESİNİ HALA KORUYOR
Serginin en önemli paydaşlarından biri Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Arşivler Merkezi. Merkezin başında Türk basınının yakından tanıdığı Herve Magro bulunuyor. Ortaokulu Türkiye’de okuyan, 2009 ile 2013 tarihleri arasında İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapan Magro akıcı Türkçesini hâlâ muhafaza ediyor.

TARİHİN BİLİNMEYEN DETAYLARI
Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminin 100’üncü yılı nedeniyle Ordu Müzesi tarafından düzenlenen sergiye diplomatik arşiv merkezi de 40 civarında parçayla katkı sunuyor. “Doğu’da Bitmeyen Savaş. 1918-1923?” şeklinde çevrilebilecek sergiyle ilgili bilgi veren Magro, “Fransızlar için büyük savaş 1918’de sona erdi. Halbuki savaş Avrupa’nın doğusunda ve Ortadoğu’da devam ediyordu. Tarihin bu dönemi bizim kamuoyumuzca fazla bilinmiyor. Buna karşın dünya tarihi açısından bir dönüm noktasından bahsediyoruz. Avusturya – Macaristan imparatorluğu ile Osmanlı imparatorluğunun dağılması Avrupa ve çevresine damgasını vurdu ve günümüzde bu etki devam ediyor” diye konuştu.

20 OCAK’A KADAR AÇIK
Fransa, Lozan Antlaşması’na taraf ülkelerin onay belgelerini göndereceği ülke olarak belirlendiği için Türkiye’nin onay belgesi de Paris’in Courneuve adlı banliyösündeki arşiv merkezinde muhafaza ediliyor. Diplomatik arşivler, Mustafa Kemal’in Atatürk soyadını almadan önceki imzasıyla gönderdiği belgelere de ev sahipliği yapıyor.

GİDİP GÖRMEK LAZIM
Ordu Müzesi’ndeki sergi 20 Ocak’a kadar sürecek. Websitesinde ziyaretçileri Arabistan’lı Lawrence’ın izlerinin peşinden gitmeye davet eden serginin tanıtım yazısında tarihi yeniden keşfetmek ve günümüz dünyasını daha iyi anlamak için görülmesi elzem deniyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • bu anlaşmayı imzalamakla bizden 100 yıl koparıldı bunun nesine memnun olalım ve saydığınız topraklar zaten bizimdi 1 vali ile yönetilirdi yobaz dediğiniz aslında doğruyu objektif olarak degerlendirip konuşan insanlar sizin gibi düşünmeyen insan yobaz yaftasını kondurarak size göre yobazdan farkınız ne olur ötekileştirmek bizi bozar birlikten kuvvet doğar

  (0) (1)

 • okuyunda memleketi 100 yıl nasıl bloke ettirmişler görün.

  (3) (2)

 • islamı türklüğü (kafatası anlamında değil) birliği beraberliği yok eden anlaşma hakkımı helal eylemem sebeb olana vs sine galip gel sonra toprakların parçalansın başka toprağı parçalanan ülkede yok hani almanya derseniz cahil derim size bu osmanlıyı yok etme savaşı idi nef (petrol) savaşı desek daha doğru olur

  (1) (1)

 • Gelmis gecmis en buyuk Deha,en buyuk devlet adami,en buyuk asker,komutan...Allah bize lutfetti bu dehayi ama bazi yobazlar hala memnun degil.Gidin katar a,misir a,sudan a aradiginiz hayat orada!!!

  (5) (2)

 • Bence kazık metni...

  (3) (6)

Tüm Yorumlar