25 Nisan 2018 11:59

Aşk Çeşmesine geçen yıl 1,4 milyon Euro atıldı

Aşk Çeşmesine geçen yıl 1,4 milyon Euro atıldı

İtalyanın başkenti Roma'nın simgelerinden tarihi Trevi Çeşmesine geçen yıl 1 milyon 400 bin Euro tutarında bozuk para atıldığı belirtildi.

Birçok aşk filmine konu olduğu için Türkçede Aşk Çeşmesi olarak da anılan Trevi, dünyanın en ünlü çeşmesi unvanının hakkını veriyor.

Şehri her yıl ziyaret eden milyonlarca turist, gerçek aşkı bulma ya da bu şehre tekrar geri dönebilme gibi dileklerle bu tarihi yapının havuzuna bozuk para atma ritüelini de yerine getirmeden buradan ayrılmıyor.

İtalyan basınında Trevi Çeşmesi hazinesi başlığıyla yer alan haberlere göre, her gece çeşmeden çıkartılan bozuk paraların toplamı geçen yıl 1 milyon 400 milyon Euroyu buldu.
Bu rakamın, 2013 yılındakinden 100 bin Euro daha fazla olduğu kaydedildi. Çeşme, 17 aylık restorasyonun ardından Kasım 2015te tekrar açılmıştı.

Bu haliyle bir açık hava eseri olan Trevi Çeşmesinin, Romadaki Altemps Sarayı, Terme di Diocleziano, Crypta Balbi ve Massimo Sarayı müzelerinin kazancının toplamından (1,1 milyon Euro) daha fazla kazandırdığı bildirildi.

Turistiler çeşmeye para atma geleneğini sadece Euro ile değil, aralarında Dolar ve Yenin de bulunduğu çeşitli para birimleriyle de gerçekleştirdi.

ÇEŞMEDEN TOPLANAN PARALAR, YARDIMA MUHTAÇLARA ULAŞTIRILIYOR

Öte yandan, Trevi Çeşmesinden toplanan paralar, bir Katolik yardım kuruluşu olan Caritas vasıtasıyla yardıma muhtaçlara ulaştırılıyor.

Caritas, bu gelirin yüzde 27sini, İtalyanın yardıma muhtaçlar için açılan ilk bedava süpermarketi LEmporio della Soliderietaya, yüzde 32sini sosyal hizmetlere, yüzde 8ini aşevlerine, yüzde 31ini ise evsizlere barınma imk ƒnı sağlanan merkezlere aktarıyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (0)