16 Kasım 2018 10:32

Asgari ücret kaç para olacak Türk-İş Başkanı açıkladı

Asgari ücret kaç para olacak Türk-İş Başkanı açıkladı

Milyonlarca asgari ücretlinin gözü yapılacak zamma çevrildi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşerek asgari ücretin 2 bin lira olmasını teklif etti.

TÜRK-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun daha erken toplanması ve asgari ücretin 2 bin TL olması talebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüştü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Atalay, 17 Eylül'de Malatya'da yapılan bir toplantıda asgari ücretin 2 bin TL olması gerektiğini ifade ettiklerini anımsattı.

ARALIK'TAKİ TOPLANTI BEKLENMESİN... Özel sektörde üç beş firmanın dışında buna uyanın olmadığını belirten Atalay, Türkiye'de birkaç aydır ekonomik problemlerin olduğunu, bunun da en çok işsiz, emekli ve asgari ücretliyi vurduğunu kaydetti. Asgari ücretin Aralık ayındaki görüşmeden önce 2 bin TL olmasını teklif ettiklerini, bu kapsamda da Bakan Selçuk ile görüştüklerini dile getiren Atalay, Selçuk'un "Hukuken bunu toplama imkanı yok. Hukuken toplasak da bu ocak ayında yürürlüğe girecek" dediğini aktardı.

2 BİN LİRA TALEBİ... Atalay, "Ülke gündeminde KİT'lerle ilgili milletin bir beklentisi var. 85 bin insan 'Ne zaman kadroya geçeceğim?' diye beklerken şimdi kıdem tazminatı meselesi gündeme getirildi. Bununla ilgili de görüştük. Bakan, taraflarla konuşmadan bununla ilgili bir çalışma yapmayacağını ifade ediyor. 2 bin TL ile ilgili de 'Bir çalışma yapayım ama hukuken bunu erken toplamam mümkün değil' dedi" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların bin 600 TL ile geçinmekte zorlandığını kaydeden Atalay, bu sorunun çözüme kavuşmasını talep ettiklerini dile getirdi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Asgari ücretle çalışan bizler tabi onlar için ne kadar geç olursa onlar için iyi iş yerleri işçi çıkarmaya başladı yeni sezon nasıl olsa işkurdan calıştırıyorlar

    (0) (0)

  • akp ve mhp kardeşliği bu teklifi de reddeder.

    (0) (0)

Tüm Yorumlar