19 Aralık 2018 09:23

Artık o kişiler de tazminat alacak! Yargıtay'dan bomba karar

Artık o kişiler de tazminat alacak! Yargıtay'dan bomba karar

Yargıtay, patronunun hakareti nedeniyle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

YARGITAY, patronunun hakareti nedeniyle işten ayrılan işçilerle ilgili bomba bir karar verdi. Ankara'da çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine mâruz kalan işçi, 5. İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu.

Davacı işçi, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini, işe girmesinde referans olan şahıs ile davalının arasında sıkıntılar çıkınca kendisine karşı olumsuz tutum ve tavır sergilendiğini öne sürdü.

GÖRDÜĞÜ HERYERDE HAKARET VE KÜFÜR... İşverenin kendisini gördüğü her yerde hakaret ve küfrettiğini, fesih günü de işverence hakaret edilerek işten kovulduğunu ileri süren işçi, kıdem ve ihbar tazminatları ile genel tatil, hafta tatili ve fazla mesai alacaklarını talep etti. Mahkemede savunma yapan davalı patron ise, davacının devamsızlık yaptığını savunarak davanın reddini istedi.

EMSAL KARAR... Mahkeme, davalının iş sözleşmesini fesihte haklı olduğuna hükmetti. Bunun üzerine davacı işçi kararı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsâl bir karara imza atarak, davalı işverenin hakareti üzerine davacının 6 günlük kanuni süre içerisinde iş akdini iş yerine gelmemek şeklinde eylemli olarak feshettiğine hükmetti. Mahkemece kıdem tazminatının kabulü gerekirken reddedilmesinin yasaya aykırı olduğuna dikkat çeken Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozdu.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (3)
  • Mutlaka Hükümet yanlisi yada Siyasi dayilar vardir yoksa bak Havaalani Iscilerinin sesini duyabiliyormusun?

    (4) (82)

  • Kendi ulkemizde 2.sinif insan muamelesi yapiliyor kendi vatandaslarimiza

    (1) (4)

  • İbrahim Kalın ''Türkiye ekonomisi yeni mültecilere bakabilecek kadar güçlüdür'' dedi.Sadece beş dakika sonra bir gazetecinin ''Peki emeklilikte yaşa takılanlar ne olacak'2 sorusu üzerine ''Maliye'ye maliyeti var o yüzden şu an gündemimizde yok''diye geçiştirdi. Suriyelilere gelince bol kese,kendi halkına gelince ''maliyet''.

    (2) (200)

Tüm Yorumlar