17 Kasım 2018 16:47

Anayasa Mahkemesi Ayasofya'nın ibadete açılması için...

Anayasa Mahkemesi Ayasofya'nın ibadete açılması için...

Anayasa Mahkemesi 2015 yılında Ayasofya'nın ibadete açılması için yapılan başvuruyu yarın görüşecek. Ayasofya'nın ibadete açılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıldı. Başvuru sahibi Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği. Dernek 2015 yılında AYM bireysel başvuruda bulundu.

Ayasofya İstanbul'un fethinin sembolüydü. Fetih sonrası cami yapıldı. 1934'te Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürüldü. Tekrar cami yapılması bugüne kadar hep gündemde kaldı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Ayasofya'nın ibadete açılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıldı. Başvuru sahibi dernek 2015 yılında AYM bireysel başvuruda bulundu. Ancak hukuk mücadelesi çok önce başladı.

2004'TE BAŞBAKANLIĞA BAŞVURULDU: Söz konusu dernek, 2004 yılında başbakanlığa başvurarak, Ayasofya'da ibadet yapılmasına izin verilmesi konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını istedi. Ancak derneğin bu başvurusuna başbakanlıktan yanıt gelmedi.

DANIŞTAY REDDETTİ: Bunun üzerine dernek 2005 yılında Bakanlar Kurulu'nun Ayasofya'nın müze yapılmasına dair kararının iptali için Danıştay'da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, derneğinin iptal talebini reddetti. Dernek bu karara karşı karar düzeltme başvurusunda bulundu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da başvurunun reddine kararlaştırdı.

AYM'YE BİREYSEL BAŞVURU: Bu gelişme üzerine dernek 2015 yılında Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde Ayasofya'nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi.

YARIN GÖRÜŞÜLECEK: AYM bu başvuruyu 3 yıl sonra gündemine aldı. Yüksek Mahkeme yarın yapacağı toplantıda derneğin başvurusuna dair kararını verecek. Yüksek Mahkeme'nin vereceği karar Ayasofya'nın geleceğine etki edecek.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • İnşallah dedem Fatih'in emaneti olan Ayasofya yine ibadete acilir yoksa dedem Fatih'in Ayasofya için ettiği beddua üzerimizden kalkmaz

  (0) (0)

 • İnşallah camii olarak açılacak bekliyoruz.

  (0) (2)

 • Dualarimiz acilmasi icin

  (0) (0)

 • Sa ayasofya sanki bir gosterge Iman ve kufrun hangisinin galip Tebai .bagli oldugunun gostergesi Insallah cami olarak kabul edilirse islamin kufre galip gelmesinin baslangici gibi gorulebilir insallah?????

  (0) (2)

 • İlgili derneğin Ayasofya Camiinin ibadete açılması isteğini 2004 yılında AKP'li başbakan zımnen reddetmiş, sonra Danıştay da reddetmiş, şimdi reddetme sırasının AYM'de olduğu kanaatindeyim. Çünkü AKP'li Başbakanın reddettiği bir eylemi kabul etmek kimin haddine beyler!... Ben mi! İnşallah yanılırım.

  (9) (5)

Tüm Yorumlar