Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

TSK'nın yeni kitabı Afrin

TÜRKİYE’nin etrafı emperyalistlerce kuşatılmış, terör örgütlerine yapılan yardımlar devletimizin bekasına kastedecek hale gelmiştir.

Kırım Ruslar tarafından işgal edildi, Suriye sınırımızın neredeyse tamamı PKK’nın elinde, İran’ın Irak’a adeta vali ataması ve PKK’nın boşluktan yararlanarak alan kazanması, İsrail’in Kıbrıs üzerinden ablukaya dahil olmayı istemesi, Ermenistan ve Yunanistan’ın kaotik durumdan faydalanarak  uluslar arası tartışmalı konularda Türkiye’nin üzerine gelmesi daha önce yaşanmamış fiili bir kuştamadır ve bunu kırmanın ilk adımı Afrin operasyonudur.

Türkiye nefes alıp, sıkıştırıldığı köşeden kurtulmadan, hiçbir konuda sesini yükseltemez, itiraz edemez ve pazarlık masasına eli rahat oturamaz.

Tam da bu durumu anlatabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri okumasını bilenler için dün akşam saatlerinde yazdığı kitabın tanıtımını yaptı. Öylesine dolu dolu bir kitap ki adeta başucu şaheseri.

TSK’nın hava harekatı ile hedef aldığı, vurduğu ilk nokta, Minniğ askeri havalimanı. Amerika Birleşik Devletleri’nin binlerce tır silah yardımı yaptığı PKK’nın, Afrin’deki mühimmat, teçhizat ve her türlü desteğin kendisine ulaştırıldığı lojistik merkez. Sanırım bu sayfanın başlığı “Uzattığın o eli kırmasını bilirim”

72 savaş uçağı ile birlikte gerçekleştirildi bu operasyon. Ruhları şad olsun, Fırat Kalkanı Harekatı’nda 72 şehit vermiştik. Buradaki de “Vefalı Türk geldi” olsa gerek.

Operasyonun adı “Zeytin Dalı”. Afrin’in zeytin ağaçlarıyla kaplı olması sebebiyle bu adın verildiği söyleniyor. Resmi açıklama her ne olursa olsun, gerçek anlamının bu olmadığı açık. Ağızlarından barışı, demokrasiyi, eşitliği, kardeşliği düşürmeyenlerin Türkiye’ye yönelik terör saldırılarına, aşağılık pusularına, iki yüzlü tavırlarına karşı tokat niteliğinde seçilmiş nadide bir isim.

Kitapta yok yok. Anadili Kürtçe olan Fethi Sekin’in hikayesi de var, henüz çocukluğuna doyamamış Eren Bülbül’ün kısa hayatı da.

Ne Şenay öğretmen unutulmuş, ne de Necmettin öğretmen. Hatta öğrencilerinin göz yaşları dahi hala sayfaların üzerinde.

Okumasını bilirseniz eğer, satır aralarında çokça hatıra, anlam, duygu gizli fakat okumasını bilmeyenler için, harita, silah, siyaset, politikadan başka bir şey değil.

ABD itiraz ederek okur, Rusya kaygıyla.

Biz ise minnetle, saygıyla.

Vesselam

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster