Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Ne yapmalıyız?

Türkiye ABD’nin Türkiye’ye yönelik vizeleri durdurma kararının ardından yeni bir sürece giriyor. Aslında bu süreç “One minute” ile başlamıştı. O günden bugüne kadar geçen zaman içerisinde defalarca alt kırılımlar yaşandı. Her defasında biraz daha uzaklaştık ilk kırılımdaki yerimizden. Aslında bugün olanlar, dünden belliydi.

Barzani’nin devlet kurmaya çalışacağı da belliydi

PKK’nın Suriye’de alan kazanacağı da IŞİD’in de FETÖ’nün de başımıza bela olacağı da.

Bir tarafta Amerika’ya racon kesenler, diğer tarafta yaşananlardan utanıp olup biten herşeyi Erdoğan’a fatura kesenler yüzünden bir türlü olayların derinine, içeriğine inemiyoruz.

Olayları izah ederken ya günah keçisi tamamen dış mihraklar oluyor ya da tek suçlu Erdoğan. Arasındaki diğer tonları görmeye çalışanlar ise art niyetli ilan edilip her iki mahalleden de dışlanıyor. Gazetelerde yazamaz oluyor, televizyonlara çıkartılmıyor. Hatırlayın Nuray Mert’in Cumhuriyet Gazetesi’nden nasıl kovulduğunu. Ya da Ahmet Taşgetiren’e bakın. Aynı vakanın farklı mahallelerde nasıl gerçekleştiğini görürsünüz.

Şu anda bir felaketin eşiğinde değiliz ama o felakete sürüklenebilecek kadar yakınındayız uçurumun. Böylesi durumlardan, birbirimizi suçlayarak çıkamayız. Birlikte çözüm üreterek ancak bize saldıranlara karşı durabiliriz.

Güney sınırlarımızın neredeyse tamamını PKK ele geçirmişken,

Batı’da Türkiye düşmanlığı son yüzyılda hiç olmadığı kadar yüksek seviyedeyken,

Dünyanın en kanlı terör örgütleri başımıza musallat olmuşken,

Tek derdi faturayı karşı mahalleye kesmeye çalışmak olanların tahminen tuzu kurudur. Onların muhtemel bir felakette sığınabilecekleri limanları vardır fakat gemiyi terk edemeyeceklerin bu oyuna gelmemesi lazım.

Başarılı olan Milli Takımları düşünün. Eğer ideolojik olarak kadrolar kurulsaydı, kime oy verdiğine bakılsaydı, inancı sorgulansaydı, etnik kimliği ile değerlendirilseydi, doğduğu şehre ya da yaşam tarzına bakılsaydı hangi takım bir başarı elde edebilirdi ki?

Eğer Türkiye bugün bir beka sorunu yaşıyorsa, mesele milli ise tıpkı milli kadrolardaki gibi bir bütün olabilmemiz gerekiyor. Eğer başarabilirsek ABD’nin vize tutumu da Batı’nın Türkiye karşıtlığı da komşulardan gelen tehditler de geçici gündelik sorunlar haline dönüşür.

Aksi Sevr Antlaşması’dır.

Herkes söyleyeceği sözü bunları bilerek söylemelidir, planını buna göre yapmalıdır. Bu sebeple pervasızca davranamayız.

Vesselam.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster