Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Memleket sevdası ve çevre hassasiyeti

Amerika, Türkiye’nin kırılgan ekonomisinin durumunu fırsat bilip dolar üzerinden saldırdığında haklı olarak sinirlenen vatandaş, aynı hassasiyeti hatta fazlasını çöp kutularının dışına çöp bırakan, girdiği denize aldığı alkolün şişesini fırlatan kişilere de göstermesi gerekir çünkü dolar saldırısı ile çöp saldırısı arasında bir fark yoktur.

Memlekete ekonomi yöntemleri ile de zarar verebilirsiniz, terör örgütlerini kullanarak da zarar verebilirsiniz, tabiatını tahrip ederek de zarar verebilirsiniz. Keza tüm bu saldırıların sonrasında vatan toprağı zarar görmüş olur.

2017 yılında Deniz Temiz Derneği, Çanakkale Deniz Aşıkları-Çanakkale için Mavi Adım projesi kapsamında denizi temizleme ve denizden çıkanları sergileme amacıyla bir farkındalık çalışması düzenledi. Dizüstü bilgisayar, mangal, cep telefonu, kırık kaykay, bitmiş diş macunu, saç fırçası,  mutfak aletleri, araba lastiği, plastik çöp kutuları, alkol şişeleri, bebek bezleri ve benzeri bir çok ürün denizden çıkarıldı.

Denize bunları atan kişi, denizlerimizde yaşayan deniz canlılarının işkence ile ölmesine sebebiyet verir. Onların hastalanmasına ve hatta o deniz canlılarını yiyen insanların da rahatsızlanmasına neden olur. İşine yaramayan, eskimiş her edevatı denize atan insandan daha büyük işgalci var mıdır?

Bayramın hemen sonrasında şehirler arası yolların haline bakın, vatandaşın piknik yaptığı, tatilcinin gezdiği milli parklara, şelalerin etraflarına, göllerin-akarsuların yeşil alanlarına bakın ne halde. Tonlarca rastgele bırakılmış çöp.

Çocuk şeker yemiş, kalanını atmış. Diğeri su içmiş, pet şişeyi atmış, anne bebeğin altını değiştirmiş bezini göletin yanındaki taşlığa bırakmış, kadın kumsalda güneşlenmiş biten güneş kremini sahilde bırakmış, aile çimende mangal yakmış, çıkan ne kadar çöp varsa etrafa bırakmış.

Sonuç, her yer leş gibi.

Çöp arabaları rastgele etrafa çöp boşaltmış gibi.

Düşman askerleri, işgal ettikleri toprakları kıskançlık sebebiyle bilerek ve isteyerek pisletmiş gibi.

Kişi eğer vatanseverim, milliyetçiyim, yurtseverim diyorsa yaşadığı coğrafyayı kirletmemeli ve kirletilmesine müsaade etmemeli.

Haklı olarak bir karış vatan toprağı için kıyamet koparan kişi yine aynı karış toprağın kirletilmesine de aynı tepkiyi göstermek mecburiyetindedir.

Arabanın arkasına Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını, Türk Bayrağı’nı ya da Osmanlı armasını asmanın bir faydası yoktur ülkeye.

Keza vatan sevdası sloganla olmaz.

Memleketin yaylasındaki en küçük taşı da seveceksin, gölün dibinde yaşayan en küçük balığı da. Sevdiklerine nasıl kol kanat geriyorsan, onlara da öyle sahip çıkacaksın.

Gerisi lafü güzaf, vesselam.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarını göster